Kategoriler
Genel

SELÇUK BAYRAKTAR

İHA’da dışa alışkanlık sona erdi… Selçuk Bayraktar: Türkiye, dünyada ilk üçte
Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, ‘Türkiye, İHA’lar konusu ile ilgili dışa alışkanlıktan kurtuldu, insansız hava araçları dünyanın en iyisi.’ dedi. Selçuk Bayraktar, insansız hava araçları bölümünde Türkiye’nin dünyada ilk üçte olduğunu vurguladı. Bayraktar, ‘Avrupa, Türkiye ile kıyaslanabilir platformlara sahip değil, şu anda Türk SİHA’ları Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor.’ ifadelerini kullandı.

Selçuk Bayraktar, Katar odaklı Al Jazeera televizyonuna verilen röportajda, yerli teknolojiyi, Türkiye’nin İHA’ları geliştirme hikayesini ve yeni kuşak İHA’lardaki rolünü anlattı.

Öncelikle otomatik şekilde uçabilen uçak üretmek amacıyla ufak bir projeyle ilk adım attıklarını açıklayan Bayraktar, İHA’ların yapımına ilk olarak ufak bir atölyede başladıklarını söyledi.

Bayraktar, ilk ürettiklerinin ufak uçaklardan oluştuğunu, havada 1 saat kalabilen ve 15 kilometre gibi kısa uzaklık uçabildiğini hatırlattı.

Bayraktar TB2 SİHA projesine 2010 senesinde başladıklarını dile getiren Selçuk Bayraktar, 2014 senesinde Sav’unma Sanayi Müsteşarlığı çalışmaları neticesi Sil’ahlı Kuv’vetler envanterine katıldığını ifade etti.

Bayraktar, “TB2’ler ter’örle mücadelede ve Türkiye dışındaki ope’rasyonlarda aslında başarılıydı.” dedi.

Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı’na (TİHA) 2016 senesinde başladıklarını bildiren Bayraktar, “Akıncılar büyük uçaklar, içersinde 100 adet bilgisayar taşıyor. TB2’ler ise 40 bilgisayar.” ifadelerini kullandı.

– OLDUKÇA YÜKSEK KAPASİTELER
“Türkiye önceden İsrail’den İHA alırdı ama vatan dışından gelen uçaklar otomatik olarak inip kalkamazdı ve İsr’ailli pilotlar insansız hava araçlarını manuel denetim cihazı ile kaldırır ve indirirdi.” diyen Bayraktar, Türkiye’nin sonrası daha ufak hacimli İHA’larla başlayarak ülkede tasarlanan yazılımlar yardımıyla uçakların otomatik iniş kalkış yapabildiğine ilgi çekti.

TB2’lerin dünyada en ünlü SİHA’lar olduğunu ve 16 ülkede çalıştığını dile getiren Bayraktar, “TB2’ler havada 27 saat kalarak yüzlerce kilometre menzile sahip, 130 kilogram ağırlık taşıyabiliyor, çok titiz akıllı as’keri teçhizatla donanmış durumda.” ifadesini kullandı.

Bayraktar, Akıncı TİHA’ların, stratejik görevleri yerine getirebilen, cruise (seyir) fü’zesi taşıyabilen, hava çatışmalarına girebilen ve uydular üstünden yönetme olanağı veren, çok yüksek güce sahip olduklarının altını çizdi.

Türk İHA’larının diğer özelliklerine de değinen Bayraktar, radarlar yönünden tespitinin z’or olduğunu, tanklara ve sav’unma sistemlerine karşı büyük başarılar elde ettiğini söyleyerek Suriye’nin İdlib şehri ve Azerbaycan’ın Karabağ bölgesindeki başarılarını numune gösterdi.

– YERLİ GELİŞTİRME
Selçuk Bayraktar, Türkiye’nin sav’unma sanayii bölümündeki geçtiğimiz 20 sene içersindeki dönüşümün sırrını “Çalışmaya kendini adama ve dışa alışkanlıktan kurtulma” olarak özetledi.

Ülkesinin sav’unma sanayii bölümünde geçmişte yüzde 85 dışa bağımlı olduğunu anımsatan Bayraktar, Türkiye’nin bundan sonra kendisine güvenir duruma yaklaştığını ifade etti.

Tüm iş tasarımlarının ve ana bileşenlerin ülkede geliştirildiğini açıklayan Bayraktar, sav’unma sanayii bölümünde malzeme ya da ana bileşenlerin emniyet altına alınması konusu ile ilgili Türkiye’nin bundan sonra dışa bağımlılığının kalmadığını vurgulayarak “Tüm bilgisayarlar ve elektronik yazılımlar yeri üretimdir.” şeklinde konuştu.

Bayraktar, insansız hava araçları sanayii alanının ABD, Çin ve İ’srail yönünden iş’gal edildiğini yalnız Türkiye’nin dünyada ilk üçte olduğuna ilgi çekti.

Türk SİHA’larının titizlik konusu ile ilgili daha iyi olduğunu bildiren Bayraktar, durumu hazırda üstünde insansız muhabere uçakları üstünde çalışmalar yürütüldüğünü kaydetti.

Bayraktar, “Avrupa, Türkiye ile kıyaslanabilir platformlara sahip değil, şu anda Türk SİHA’ları Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir