Kategoriler
Genel

SELÇUK BAYRAKTAR

Selçuk Bayraktar’dan muhabere uçağı müjdesi! Türk SİHA’larıyla alakalı ilgi çeken açıklama!
Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, insansız muhabere uçağı geliştirme faaliyetlerinin devam ettiğini belirterek, “Onun ilk prototipi inşallah 2023’te uçacak. Çalışmalarımız süratle devam ediyor.” dedi.
İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Halkalı yerleşkesinde düzenlenen etkinlikte öğrenciler ile bir araya gelen Bayraktar, Milli Teknoloji Hamlesi ve Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’e dair değerlendirmelerde bulundu ve projelerini dair detaylar paylaştı.

‘DÜNYADAKİ SİHA’LARA BAYRAKTAR DENMEYE BAŞLANDI’

Bayraktar, “İnsansız hava araçlarının Türkiye’deki ismi Heron’du. İHA değil, Heron deniyordu. Dünyada bu sınıftaki SİHA’lara biraz Bayraktar denmeye başlandı” dedi.

Türkiye’nin sahip bulunduğu uygarlığın geçmişte pozitif ilme çok mühim katkılar sağladığını kaydeden Bayraktar, uzaycılığa da mühim katkılar sağladıklarını yalnız 17. yüzseneden sonra teknoloji ve bilimin gelişimine uzak kaldıklarını söyledi.Türkiye’de 1950’lere kadar yaşama geçirilen uçak projelerine değinen Bayraktar, ilk dalgasını yakaladıkları havacılıkta 1950’den sonra geri kaldıklarını kaydetti.

Bayraktar, Baykar’ın kuruluş ve ileri aşamalarına işaret ederek, 2000’li senesinin başında bir aile şirketi olarak ufak bir ekiple çalışmaya başladıklarını, 2004’te Türkiye’nin ilk robot uçağının uçtuğunu, 2007’de Türk Sil’ahlı Kuvvetleri’nin envanterine ufak de olsa ilk kez milli bir uçağın girdiğini, 2008’de 5 metrelik uçağın, 2009’da 9 metrelik Bayraktar’ın ilk uçuşunu gerçekleştirdiğini anlattı.6 KİLODAN 6 TONA UZANAN YOLCULUK

Selçuk Bayraktar, muhabereın seyrini dünyada değiştiren, şu anda tüm dünyada kendi sınıfının en iyisi olarak görülen ve ile alakalı her gün yazılar çıkmaya devam eden Bayraktar TB2’nin 2014’te uçuşunu gerçekleştirdiğini hatırlatarak, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Bayraktar TB2, 2016’da Rok’etsan’ın ilerlettiği akıllı mühim’matlarla sil’ahlandırıldı. 2019’da da yalnızca dünyada üç ülkenin yapabildiği 6 tonluk kendi sınıfının en moderni Bayraktar Akıncı’nın ilk uçuşu gerçekleşti. Yani 6 kilogramdan 6 tona… 19 senede bu tür bir hikaye… Bu sürede yalnızca 3 adet insansız hava aracı yaptık aslında. Fakat baktığımızda yalnızca insansız hava aracı yaptık. Bu da mühim bir nokta. Yani burada teknoloji girişimini kurmayı düşünenlere ya da dünyada bu alanların nasıl büyüdüğüne dair bir ipucu…”

Geleceğin teknolojisi olarak görülen insansız hava araçları konusundaki çalışmalara değinen Bayraktar, Cezeri ile alakalı bilgi verdi.

YERLİLİK ORANI REKOR DÜZEYDE

Baykar Teknoloji Lideri Bayraktar, 2000’li senesinin başından bu yana Türkiye’nin insansız hava araçlarında vizyonunu değiştirerek geldiği noktaya işaret etti.

Bayraktar, devamla şunları kaydetti:

“Türkiye, yalnızca bakış açısını ve vizyonunu değiştirerek yüzde 15’lerde olan yerli katkıdan yüzde 70-80’lere yaklaştı. Bizim insansız hava araçlarımızda bu, yüzde 93 oranında gerçekleşti. Tüm tasarımları bize ait bir insansız hava aracından bahsediyoruz. Bu, dünyada da rekor saseneabilecek bir yerlilik düzeyidir. Öyle bir devirde yaşıyoruz ki üretimin kendisinin de biraz daha önemsiz bulunduğu bir devir… Örneğin bu telefon nerede üretiliyor? Hepsi Çin’de… Peki parayı Çin mi kazanıyor? Çin 100 lira kazanıyorsa başka doğrultu 1.000 lira kazanıyor. Niye yapan kazanamıyor? Çünkü katma sayısal değeri satıyor. Fikri hak kimdeyse, kim tasarladıysa o kazanıyor.”
BAŞARI İÇİN ÖZGÜN OLMALI, AHLAKA RİAYET ETMELİSİNİZ

Selçuk Bayraktar, bu teknolojilere sahip olanın istediği an sistemi kilitleyebildiğini, kimseye yardım etmeyebildiğini belirterek, senelerce bu teknolojilerin verilmediği Türkiye’nin şimdi kendi İHA’larını ilerlettiğini söyledi.

Bu teknolojilerin orjinal olması gerekliliğini açıklayan Bayraktar, gençlerin bilhassa batıdan kopyalanarak oluşturulan projelerden uzak durması gerekliliğini söyledi.

Bayraktar, “Başkasının kopyası olmaması lazım. Özgün olması, benzerinin bulunmaması gerekiyor. Yaptığınızı ahlaka ve etiğe riayet ederek yapmalısınız. Yaptığımız işin kalıtsal kodu etik ve ahlaka riayet etmek. Temeli ahlaka, adalete oturmuyorsa uzun vadeli yaşayacak bir yapıt çıkması olası değil.” dedi.

Gençlere “bugünün değil geleceğin yarışına hazırlanmaları” tavsiyesinde tespit edilen Bayraktar, gençlerde son dönemde “artık biz yapabiliriz” şeklinde değişen vizyondan bahsetti.

MUHAREBEDE DEVRİM YAPACAK TB3’Ü BU YIL UÇURUYORUZ’

Baykar Teknoloji Lideri Bayraktar, yerli ve milli imkanlarla tasarlanan Bayraktar Akıncı TİHA’nın ilk uçuşu ve ileri süreçlerine değinerek, bilhassarine dair bulgular verdi.

Akıncı’nın B modelinin dün gökyüzüyle buluştuğunu belirten Bayraktar, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Dünya, ‘Türk SİHA’ları dünyada filolar durumunda uçarak SİHA’larla kazanılan ilk muhabereı kazandı’ diye yazdı Bayraktar TB2 SİHA’ların Azerbaycan’da uçması amacıyla… Bayraktar TB3, gemiye iniş-kalkış yapabilme kabiliyetine sahip olacak, kısa pistli gemilere. Muharebede devrim yapacaklarını şuandan öngörüyorum. Bunu, bugünden söylemiş olayım ki gelecekte dönüp baktığımızda tarihe bir not düşmüş olalım. Şu anda o hava aracımızı geliştirme etkinliği devam ediyor. Bu sene içersinde uçurmayı hed’efliyoruz.”

İNSANSIZ SAV’AŞ UÇAĞI

Selçuk Bayraktar, bir yandan da insansız muhabere uçağını geliştirdiklerini belirterek, “Onun ilk prototipi inşallah 2023’te uçacak. Çalışmalarımız süratle devam ediyor.” dedi.
Akıncı’dan elde ettikleri tecrübeleri bu insansız muhabere uçağını uçurmak amacıyla kullandıklarını belirten Bayraktar, “Bundan ileri muhabere uçaklarının hepsi insansız olacak. Türkiye’nin ilk insansız muhabere uçağı olmak üzere bu çalışmamız devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Bayraktar, toplamda 2 bin 100 kişilik ekibe sahip Baykar’ın 18 ülkeyle dünyada da en çok ülkeye ihraç edilmiş insansız hava aracını (Bayraktar TB2) ürettiğini belirterek, “Akıncı’ya da şu anda yoğun bir ilgi var. Akıncı’nın Türkiye dışında 2 ülke ile sözleşmesi imzalandı.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir