Kategoriler
Genel

SELÇUK BAYRAKTAR

Selçuk Bayraktar’ın yeni projesi tam bo’mba!
Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 VAKFI) öncülüğünde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve T’ÜBİTAK işbirliği ile 81 ilde kurulan 100 Deneyap Teknoloji Atölyesi’ne öğrenci kabul im’tihanı yapıldı. Selçuk Bayraktar, 11 bin öğrencinin 3 senelik eğitim alacağını belirterek, “Büyük buluşlara imza atacak gençler yetişiyor” dedi.

On binlerce öğrenci “Deneyap Teknoloji Atölyesi”ne kabul edilmek amacıyla 27 kentte eş vakitli im’tihanda ter döktü. Selçuk Bayraktar, 11 bin öğrencinin 3 senelik eğitim alacağını belirterek, “Büyük buluşlara imza atacak gençler yetişiyor” dedi.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 VAKFI) öncülüğünde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve T’ÜBİTAK işbirliği ile 81 İlde kurulan 100 Deneyap Teknoloji Atölyesi’ne öğrenci kabul im’tihanı yapıldı. 79 bin müracaatnun alındığı ilk adımI geçtiğimiz binlerce öğrenci, 27 ilde eş vakitli olarak oluşturulan deneyap program im’tihanına katıldı. Geleceğin mühendislerini ve bilim insanlarını yetiştirmeyi vizyon alan Deneyap Teknoloji Atölyelerine iki adımlı seçme süreci ile öğrenci kabul ediliyor. Bu sene, sürecin ilk adımı olan e-im’tihana 79 bin müracaat yapıldı. İlk adımyı başarı ile geçtiğimiz adaylar amacıyla ise ikinci adım olan Deneyap Uygulama Sınavı düzenlendi.

Projelerini sundular
İstanbul’da 7 ayrı merkezde oluşturulan program im’tihanına bin 830 lise, 3 bin 781 ortaokul öğrencisi olmak üzere toplam 5 bin 611 aday katıldı. Aileleri im’tihan salonları önünde heyecanla bekleyen adaylar, değişik alanlarda geliştirdikleri projeleri jüri üyelerine sundu. Jüri üyelerinin gerçekleştireceği değerlendirmenin sonrası tespit edilen adaylar Deneyap Atölyeleri’nde eğitim almaya hak kazanacak.

Büyük ilgi gördü
Sınava katılan öğrencilerle bir araya gelen Baykar Teknik Müdürü ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, Deneyap Atölyelerinin 2017 senesinde kurulduğunu ve 4. senesine girdiğini söyledi. Sınavla ve atölye çalışmalarıyla alakalı Yeni Şafak’a konuşan Bayraktar, şunları kaydetti:

“Bu eğitimler normal örgün eğitimde biraz daha soyut kalan kavramları, dokunarak, sevdirerek, suni zekadan, robotik kodlamaya kadar çok geniş yelpazede deneyimleme olanağı sunarak bilimi ve teknolojiyi öğretmek üzere kurgulanmış bir sistem. Yıllar içersinde aldığımız geri beslemelerle biz müfredatımızı da çok geliştirdik. Ve bugün hem İstanbul’da hem Türk Türkiye’nin 57 şehrinde etkinlik gösteriyoruz. İstanbul’da T3 Vakfımızın Deneyap merkezlerinde, Türkiye genelinde ise T3 Vakfı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, T’ÜBİTAK ve Gençlik Spor Bakanlığı’nın ortaklığında kurulmuş atölyelerde çalışmalar yürütüyoruz. Şuan da 27 ilde 38 salonda toplam 16 bine yakın Öğrenci program im’tihanına katılacak, 6 bin 60 öğrenci eğitim almaya hak kazanacak bu türce Türkiye genelinde aktif toplam öğrenci adedi 11 binin üstüne çıkmış olacak. Bu im’tihanların sonrası 11 bini aşkın öğrencimiz eğitim almaya hak kazanacak ve 3 sene süresince eğitim görecek.”

Gençler daha iyilerini başaracak
Deneyap eğitimleri neticesinde dünya genelinde başarılar elde eden takımlar olduğuna ilgi çeken Bayraktar, “TEKNOFEST’teki yarışmalara katılacak öğrenciler bu atölyelerde yetişiyor. Sadece İHA/SİHAlar değil, sav’unma sanayiinde ülkemiz büyük bir başarı elde etti. Bunu bütün sivil alanlara yayacak, dünyada büyük buluşlara imza atacak kendi alanlarında bir numara olacak hem memleketini sevecek, hem de dünyada ben yaptığım işi ‘teknolojide, bilimde en iyisini yaparım’ diyen gençler yetişiyor. O r’uhla yetişiyorlar. Binlerce Selçuk Bayraktar ve ondan daha iyisi var. Biz onların önünü açmaya çalışıyoruz açıkçası. Bizim gençliğimizde bu tür şeyler yoktu, pek kimse inanmıyordu. Türkiye’den büyük bir teknolojinin çıkacağına kimse inanmıyordu, ‘asla yapamazsın’ deniliyordu. Artık bizim de güzel işler yapabileceğimiz görüldü ve bu iyice pekişti. İnşallah ülkemiz adına dünyada çok büyük teknoloji girişimleri, bilimsel başarılar elde edecek gençler yetişecek” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.