Kategoriler
Genel

SERT DÜŞÜŞ !

Altında s’ert düşüşün sebebi belli oldu!
Haftaya yükselişle başlayan altın fiyatları salı günü ABD enflasyon verisi ardından düşüşe geçti. Cuma günü ise altın pazarsında sert hareketler görüldü. Peki altın fiyatları niçin düşüyor?
Para ve emtia pazarlarının gözü kulağı bu hafta salı günü belirtiler ABD enflasyon rakamlarındaydı. ABD’de ağustos ayında tüketici fiyatları senelik bazda yüzde 8.3 oranında artarak pazar beklentilerinin üstünde gerçekleşti.


Ekonomistlerin beklentisi ise ağustos ayında tüketici fiyatlarının yüzde 8.1 oranında artacağı yönündeydi. ABD’de enflasyonun halen yüksek seyretmesi ABD Merkez Bankası’nın (Fed) önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek olan toplantıda siyaset f’aizini daha s’ert artırabileceğine yönelik olsılığı k’uvvetlendi.


İŞTE ALTIN FİYATLARINDAKİ DÜŞÜŞÜN SEBEBİ Fed’in 21 Eylül toplantısında siyaset faizini 75 baz puan artırmasına net gözüyle bakılırken, son gelen enflasyon rakamının beklentileri aşmasıyla beraber pazarlarda 100 baz puan artırım olsılığı de fiyatlanmaya başlandı. Bu hal faizsiz bir varlık olan altın fiyatlarının s’ert düşmesine yol açtı.

GRAM ALTIN 7 HAFTANIN DİBİNDE Haftaya 1006 liradan başlayan gram altın salı günü ABD enflasyonunun açıklanmasının ardından ons altında gerçekleşen düşüşün etkisiyle beraber aşağı yönlü seyrini hızlandırdı. Cuma günü 971 liraya kadar gerileyen gram altın 7 haftanın en düşük civarını test etti.


PARAYI GRAM ALTINA YATIRAN KAYBETTİ 7 haftanın dip civarını gördükten sonra yükselişe geçtiğimiz gram altın haftayı 983 liradan tamamladı. Haftalık bazda fiyat hareketine bakıldığında gram altın yatırımcısına yüzde 2.34 oranında kaybettirdi.

ONS ALTINDA SERT DÜŞÜŞ Haftaya 1717 dolar seviyesinden başlayan ons altın cuma günü 1654 doları görerek 9 Ağustos tarihinden bu yana en düşük seviyeyi test etti. Ons altın cuma gününü 1675 dolardan kapattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir