Kategoriler
Genel

SGK sisteminde değişiklik..

Yıllarca Çalıştıktan Sonra Emekli Olmak amacıyla çaba gösteren milyonlara düzenleme. Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren S’GK sisteminde değişiklik yapılması ile eş güdümlü fazlası vatandaşın arzuları hayata geçiyor.İlk kez resmi belgeye girmesi yanısıra emekli aylığının düşmesinin önlenmesi, işsizlik ödeneği alınan süreler hedefiyle borçlanma hakkı tanınması, kadınların doğum borçlanması konular ele alınmış durumdadır. İşte milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren habere dair detaylar.. Kamuoyunda büyük arzuların söz konusu olduğu rapor Cumhurbaşkanlığı Strateji Bütçe Bakanlığı doğrultusundan yayınlandı. 2019-2023 yıllarını hedefiyle da alan 11. Kalkınma planı ile fazlası vatandaşın arzuları hayata geçti.

Rapor hedef iyleda doğum borçlanması hakkı getirilmesi, emekli aylığı ve işsizlik ödeneği gibi konular ele alınmış durumda. İşte hayata geçirilen düzenlemeler.. Kadınlarda Doğum Borçlanması 4A, 4B ve 4C sigorta kollarına mensup olanlar kadınlarda doğum borçlanması hakkından yararlanabiliyorlar. Her çocukta 2 yıl olan doğum borçlanmaları 3 çocuk hedefiyle 6 yıla kadar olabiliyor. Yapılan düzenlemeler ardından kadınlar sigortalılık süreci öncesindeki yaptıkları doğumlar hedefiyle de doğum borçlanması hakkından yararlanabilmektedirler.

Çalıştıkça Emekli Aylığının Düşmesine Çözüm Çalıştıkça emekli aylığının düşmesine çözüm getirilmesi de öngörülüyor. Bu kapsamda düşük ücretli sigortalıların prim günlerini doldurmaları ardından kayıt dışı çalışmalarına engel olmak adına gereken düzenlemelerin yapılması bekleniyor. Çoğunlukla de sistemden ortalama çıkış yaşı olan 52 yaşı ardından vatandaşların çalışmalarına teşvik olmak adına emeklilik parametreleri düzenlenecek. Yayımlanan rapor hedefiyleda emekli aylıklarının çalıştıkça düşmesine büyük ölçüde yer verilmiş durumda.

Bu kapsamda emeklilik parametrelerinin bütün dönemleri kapsayacak şekilde olmasının daha hakkaniyetli ve istihdam hedefiyleda kalmaya teşvik edeceği doğrultusunda düzenlemeler yapıldı. Hem de rapor hedefiyleda konuya dair gelecek dönemlerde intibak yasalarının çıkarılması ihtimaline de vurgulandı. Çoğunlukla de sosyal güven destek primlerinin kayıt dışı olmasını önlemek adına ve ödenen prim karşılığında ek hakların olduğu da belirtildi. Kolay Sigorta İmkânı Esnek istihdamı sağlamak adına çalışanların kayıt altında tutulmaları da daha kolay bir hale getiriliyor.

Bu kapsamda kısmi süreli çalışanları istihdam eden işverenler hedefiyle sürekli olarak işçi istihdam eden işverenlere göre daha kolay sigorta imkânı tanınacak. İşsizlik Ödeneklerinde Borçlanma İmkânı İşsiz olan vatandaşlar boş geride bıraktığımız sürelerini çalışma hayatına girdiklerinde geriye dönük borçlanma olarak kapatabilecekler.

Yine isterlerse işsiz kaldıkları dönemlerde de sigortalarını yatırarak prim borçlarını tamamlayabilmektedirler. Rapor hedefiylede işsiz kalınan dönemler hedefiyle tıpkı askerlik döneminde olduğu gibi primlerde borçlanma imkânı olacak. Düşük Gelirli Çalışanlara Tam Maaş Hakkı Mikro sosyal sigorta programları ile düşük gelirli çalışanlara tam maaş hakkı tanınacak. Vergiden muaf olan düşük gelirli çalışanlar hedefiyle düşük prim ödeneği sahibi olan programlardan yararlanabilecek. Eksik prim ödemeleriyle tam maaş alma hakkından faydalanacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir