Kategoriler
Genel

şifa kaynağı

Bitkisel tedavi denilince akla gelen ilk otlardan ebegümeci, çıban, hemoroid ve iltihaplı yara için yoğun bir şekilde kullanılıyor. Son günlerde ebegümeci otuna olan ilgi son aşama artış gösterdi. Faydasını duyanı aktara koşturan bir nebat olan ebegümeci, doğada kendiliğinden yetişebilen ve ülkemizde de rastlanan otlar arasında. Ebegümecinin yapraklarından lezzetli yemekler pişiriliyor, yapraklarından ve çiçeklerinden elde edilmiş bitki çayları ve lapalar da şifa niyetine kullanılabiliyor.

Ancak ebegümecinin en sık başvurulmuş olduğu konular iltihaplı yaralar, çıban ve basur gibi problemler, idrar yolu enfeksiyonları ve gebelik oluyor. Ebegümeci buğuına oturmak halk içinde bilinen en yaygın yöntemlerden birisi. Bilimsel olmayan bir tedavi yöntemi bulunduğunun altını çizerek, ebegümecinden faydalanmanın yollarını sıraladık. Ebegümeci faydaları nedir? Solunum sistemi ile ilgili rahatsızlıklarda etkilidir. Özellikle balgamlı öksürük, bronşit ve amfizem hastalığının tedavisinde destekleyici olarak kullanılabilir.

Ses kısıklığı şikâyeti olanlar, günde bir-iki fincan ebegümeci çayı tüketebilirler. Sindirim sistemini düzenleyici tesiri vardır. Kabızlığa karşı etkili bir kür olarak uygulanabilir. Ateş düşürücü ve rahatlatıcı etkileri vardır. Çeşitli yaralanmalara bağlı oluşan vücut şişkinliklerinde ebegümeci banyosu faydalı olmaktadır. Vücuttaki ağrıları gidermeye yardımcı olur. Yapraklarında bulunan kimyasallar, yaraların iyileştirilmesinde etkili olurken hem de ağrı kesici özelliğiyle de etkilidir.

Baş ağrısına karşı ebegümeci lapası uygulaması etkili olmaktadır. Göz kuruluğu şikâyetine karşı ebegümeci çayı ile gözlere pansuman yapmak etkilidir. Bu nedenle süzülür ve posası lapa niyeti yerine kullanılır Taze ebegümeci yapraklarıyla hazırlanan lapa, ciltteki yara, yanık ve çıbanların iyileştirilmesine destek sağlar.

Ebegümeci lapasının yapılmış aşamasında ihtiyaç duyulan malzemeler içinde bir su bardağı kaynar su ve beş çay kaşığı kuru ebegümeci yer almaktadır. Kaynar suya eklenen ebegümecinin yapılışı tıpkı çay demlenmesi gibidir. Bu nedenle süzülür ve posası lapa niyeti yerine kullanılır.

Ebegümeci buğuına oturma genel anlamda hamile kalmak isteyen kişiler tarafınca bu yöntem kullanılmaktadır. Ayrıca ebegümeci buharına oturmanın diğer bir amacı ise hemoroid problemlerının giderilmesi içindir. Fakat bu tarz şeylerin aslabir bilimsel dayanağı yoktur.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir