Kategoriler
Genel

si’garayı bırakmak

Si’garayı bırakmak isteyenler dikkat! ‘Bu tekniği denerseniz…’
Düzce Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Aile Sihhati Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Zerrin Gamsızkan, “Nik’otin reseptörleri bir kez uyarıldıktan aşağı yukarı 2-4 saat sonra yine nikotin maddesini talep eder. Azaltarak si’gara bırakmayı tecrübe edinin bir insan, iki si’gara arasını uzatmak halindedır.

 

Bir ileri si’gara amacıyla saat sayan biri amacıyla si’gara içme dürtüsü daha çok hissedilecektir ve bu hal si’gara içme arzusunu artıracaktır. Gün içersinde azaltılmış her si’gara, içilmek amacıyla büyük beklentiyi meydana çıkararak sigaranın o şahıs amacıyla kıymetli ve vazgeçilmez nesne olarak algılamasına namacıyla olacaktır. Yapılan çalışmalar da azaltarak bırakmaktan ziyade si’garanın aniden bırakılmasının daha başarılı neticeleri bulunduğunu söylemektedir.” dedi.
İnsan sağlığını olu’msuz etkileyen sigaranın bırakılmasının üzerinden bir sene geçmesi halinde kalp krizi riskinde yarı yarıya azalma gördüğünüz bildirildi.

Düzce Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Aile Sihhati Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Zerrin Gamsızkan, yazılı açıklamasında, si’gara bırakıldığında insan bedeninde süratli şekilde fiziksel ve işlevsel düzelmelerin başladığını belirtti.

Si’garaya erken yaşta başlanmasının sağlığı ciddi oranda tehdit ettiğini hatırlatan Gamsızkan, “Si’gara içenlerin ‘Ben bunca si’gara içtim. Bıraksam da bu saatten sonra eski sağlığım yerine gelmez ki.’ diye düşünmemesi gerekir. Si’gara bırakılan süre ile bedende meydana gelen düzelme ve farklılıklar çok umut verici.” dedi.

Gamsızkan, damar sistemine oluşturulan has’ar göz önüne alındığında, si’gara bırakıldıktan sonra k’an basıncı ve nabzın giderek normale döneceğini, kan dolaşımının düzeleceğini aktararak, şu verileri paylaştı:

“24 saat sonra beden karbonmonoksitten temizlenir. 48 saat içersinde mide bağırsak düzeneğinin işlevsel olarak fonksiyonu artar, peptik ülser ve gastrit akut etkisi kaybolur. 72 saat sonra hava yollarının gevşemesi neticesi soluk alıp verme rahatlar, sekresyon miktarı artar ve hava yolları kendi kendini temizlemeye çalışır. 3 ay içersinde immün sistem güçleşir ve böylelikle üst solunum yolları faktörü virüslere karşı daha dirençli duruma gelinir. Yaklaşık 6 ve 9 ayda akciğer işlevlerinde yüzde 5-10 oranında düzelme gözlenir. 1 sene sonra kalp krizi ris’ki yüzde 50 azalır. 3 ve 5 sene içersinde de sigaranın namacıyla bulunduğu ka’nserlere yakalanma risklerinde yüzde 50’ye varan azalmalar görülür.”
“Si’garayı azaltarak değil, aniden bırakın”
Gamsızkan, si’garayı aniden bırakan şahıslarda daha başarılı neticeler alındığına işaret ederek, şunları söyledi:

“Nik’otin reseptörleri bir kez uyarıldıktan aşağı yukarı 2-4 saat sonra yine nikotin maddesini talep eder. Azaltarak si’gara bırakmayı tecrübe edinin bir insan, iki si’gara arasını uzatmak halindedır. Bir ileri si’gara amacıyla saat sayan biri amacıyla si’gara içme dürtüsü daha çok hissedilecektir ve bu hal si’gara içme arzusunu artıracaktır. Gün içersinde azaltılmış her si’gara, içilmek amacıyla büyük beklentiyi meydana çıkararak si’garanın o şahıs amacıyla kıymetli ve vazgeçilmez nesne olarak algılamasına namacıyla olacaktır. Yapılan çalışmalar da azaltarak bırakmaktan ziyade si’garanın aniden bırakılmasının daha başarılı neticeleri bulunduğunu söylemektedir.”

Si’gara bırakmada şahsa özel tedavi yöntemlerinin bulunduğunu açıklayan Gamsızkan, Alo 182 üzerinden randevu alınarak muayene, danışmanlık ve tedavi hizmeti alınabileceğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir