Kategoriler
Genel

SILA ŞENTÜRK

Bakanlık’tan ‘Sıla Şentürk’ açıklaması
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, dün Giresun’da ö’ldürülen 16 yaşındaki Sıla Şentürk ile ilgili, ’20 Ocak Ayı 2022 tarihinde danışmanlık tedbiri kapsamında oluşturulan en son görüşmede, çocuk ya da ailesi yönünden rastgele bir risk ve teh’dit durumundan bahsedilmemiş ve bu yönde bir müracaatte bulunulmamıştır. 21 yaşındaki failin tutuklu yargılandığı hukuki proses Bakanlığımız yönünden takip edilmektedir. Caninin olası olan en ağır ce’zayı alması amacıyla davaya müdahil olunacaktır’ açıklamasını yaptı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 16 yaşındaki Sıla Şentürk’ün Giresun’un Bulancak ilçesi Yalı Mahallesi’ndeki bir evde Hüseyin Can G. (21) yönünden bıçaklanarak ö’ldürülmesi ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Bakanlık yönünden oluşturulan açıklamada, “2020 senesinde staj amacıyla kurulmuş WhatsApp grubunda tanışan S.Ş. ve H.C.G.’nin aralarında duygusal yakınlık gelişmiştir. 22.03.2021 tarihinde bu ilişkinin S.Ş.’nin ailesi yönünden onaylanmaması sebebiyle S.Ş. ailesi yönünden şid’dete maruz kalmıştır. Gelişen hadiseler neticesinde kız çocuğu ve zan’lı beraber kaçmıştır.

Ailenin şikayeti üstüne güvence denetim noktasında S.Ş. ve H.C.G. po’lis memurları yönünden yakalanmıştır. 25.03.2021 tarihinde kız çocuğu S.Ş. ile ilgili acil koruma kararı alınmış ve Bakanlığımıza bağlı bir kuruluşa yerleştirilmiştir. Bu proseste H.C.G. de ile ilgili oluşturulan şikayete istinaden tutuklanmıştır. Yapılan araştırmalar neticesinde ve aile ile çocuğun ortak talepleri tarafında 12.04.2021 tarihinde kız çocuğu, ile ilgili danışmanlık tedbiri kararı alınarak ailesi yanına dönmüştür.

11.11.2021 tarihinde S.Ş. ile ilgili devam eden istismar da’vasında aile H.C.G.’den şika’yetçi olmuş, kız çocuğu ise ş’ikayetinden vazgeçmiştir. Sanığın mahkemeye yüzde 50 oranında en’gelli olduğuna dair rapor ibraz etmesi ve S.Ş.’nin ş’ikayetini geri çekmesi üstüne H.C.G., mahkeme yönünden tutuksuz yargılanmak üzere salıverilmiştir. Bunun üstüne baba, S.Ş.’nin kurum bakımına alınmasını talep etmiştir. 16.11.2021 tarihinde sav’cılık kararı ile kız çocuğu S.Ş. ile ilgili ikinci kez acil korunma kararı alınarak, tekrar Bakanlığımıza bağlı bir kuruluşta korumaya alınmıştır. İlerleyen proseste S.Ş. tekrar H.C.G.’den ş’ikayetçi olmuş ve ailesi yanına dönmek istemiştir. Aile de çocukları S.Ş.’yi teslim alma talebinde bulunmuştur.

07.12.2021 tarihinde danışmanlık tedbiri kararının devam etmesi kaydıyla kız çocuğu ailesi yanına dönmüştür. 20.01.2022 tarihinde danışmanlık tedbiri kapsamında oluşturulan en son görüşmede çocuk ya da ailesi yönünden rastgele bir risk ve teh’dit durumundan bahsedilmemiş ve bu yönde bir müracaatte bulunulmamıştır. 16.02.2022 tarihinde yaşanan c’inayetin sonrası Bakanlığımız uzmanları, aile ile rehberlik ve psikososyal destek çalışmalarına başlamıştır. 21 yaşındaki failin tutuklu yargılandığı hukuki proses Bakanlığımız yönünden takip edilmektedir. Caninin olası olan en ağır ce’zayı alması amacıyla davaya müdahil olunacaktır” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir