Kategoriler
Genel

SİMGELERİN KÖPRÜSÜ

Simgelerin köprüsü’ 26 Şubat’ta hizmete açılacak
Lapseki ve Gelibolu ilçeleri arasında esası 18 Mart 2017’de atılan 1915 Çanakkale Köprüsü, özellikleri itibarıyla “simgelerin köprüsü” olarak anılıyor – Mühendisliğindeki detaylarla öne çıkan ve “dünyanın en uzun orta açıklıklı köprüsü” olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün iki ayak aralığı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü senesine atıfla 2023 metre olarak tasarlandı.

Türkiye’nin mega projeleri arasında yer alan ve esası 18 Mart 2017’de atılan “1915 Çanakkale Köprüsü”nün 26 Şubat’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönünden hizmete sunulması planlanıyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Kabine Toplantısı ardından yaptığı açıklamada, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara Otoyolu’nun 26 Şubat’ta hizmete sunulacağını söyledi.


“Çanakkale Boğazı’nın gerdanlığı” olarak nitelendirilen proje amacıyla Asya Yakası’nda tespit edilen Lapseki-Şekerkaya ile Avrupa Yakası’nda yer alan Gelibolu-Sütlüce mevkilerindeki şantiyelerde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü görevlilerinin yanı sıra 559’u mühendis, 4 bin 62 personel ile 550 iş makinesi çalışıyor.
Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu Projesi kapsamında yer alan Malkara-Çanakkale Otoyolu Kesimi Yap-İşlet-Devret Projesi, 89 kilometre otoyol, 12 kilometre bağlantı yolu olmak üzere toplam 101 kilometreyi buluyor.

Proje, Malkara yerleşiminin güneyi ile Şarköy’ün batısından atlattıktan sonra güneybatıya yönelerek Sütlüce-Şekerkaya mevkilerindeki 1915 Çanakkale Köprüsü ile Lapseki’nin Şekerkaya konumuna ulaşıyor.
1915 Çanakkale Köprüsü’nün de varolduğu otoyol hizmete alındığında İstanbul’u Çanakkale’ye, ardından da Kuzey Ege’ye bağlayacak Türkiye’nin en prestijli projelerinden biri yaşama geçirilmiş olacak.
Otoyol ve 1915 Çanakkale Köprüsü, Türkiye ekonomisinin en ilerlemiş bölgesi olan ve nüfusun mühim bir bölümünün yaşadığı Marmara ve Ege mekanlarındaki limanlar, demir yolu ve hava ulaşım sistemlerinin kara yolu ulaşım projeleriyle entegrasyonunu sağlayarak, bu bölgelerde ekonomik gelişime ve sanayinin gereksinim duyduğu dengeli bir düzenleme ve yapılanmanın oluşturulmasına imkân sunacak.

Foto – Proje kapsamında bir asma köprü, iki yaklaşım viyadüğü, iki betonarme viyadük, 6 alt geçit köprüsü, 6 hidrolik köprü, 43 üst geçit, 40 alt geçit, detaylı ebatlarda 236 menfez, 12 kavşak, 4 otoyol hizmet tesisi, iki bakım işletme merkezi ve 5 ücret toplama istasyonu inşa edildi.

Proje kapsamında bir asma köprü, iki yaklaşım viyadüğü, iki betonarme viyadük, 6 alt geçit köprüsü, 6 hidrolik köprü, 43 üst geçit, 40 alt geçit, detaylı ebatlarda 236 menfez, 12 kavşak, 4 otoyol hizmet tesisi, iki bakım işletme merkezi ve 5 ücret toplama istasyonu inşa edildi.
Asma köprü ve otoyol güzergahında yapım çalışmaları devam ediyor. 1915 Çanakkale Köprüsü kule kesonlarının konumlandırıldığı alanda deniz dibi tarama çalışmaları tamamlandı. Kule keson temellerinin konumlandırıldığı alandaki deniz tabanında zemin iyileştirmesi amacıyla Asya Kule’de 165, Avrupa’da ise 203 olmak üzere 2,5 metre çapındaki 368 çelik kazık çakıldı.


Ana kablo imalatları kapsamında orta açıklıklarda 288, yan açıklıklarda ek 16 kablo demeti ile toplam 304 kablo demetinden meydana gelen ana kablo montajı ile tabliyeleri ana kabloya bağlayan kelepçe ve askı halatı montaj çalışmaları da sonlandı. Ana kabloyu dış etkilerden de koruyacak tel sargı çalışmaları sürüyor.
318 metrelik çelik kulelerin üstüne yerleştirilecek 16 metre uzunluğundaki, Seyit Onbaşı’nın Çanakkale Savaşı’nda namluya sürdüğü top mermisini temsil eden mermi figürü Çimtaş firması yönünden Gemlik fabrikalarında hazırlanıyor.
1915 Çanakkale Köprüsü hariç, otoyol kesimi ve yaklaşım viyadüklerinin tamamı aşınma orantısında tamamlanırken asma köprüdeki üstyapı imalatları gerçekleştiriliyor.

Özellikleri itibarıyla “simgelerin köprüsü” olarak anılan, mühendisliğindeki detaylarla öne çıkan “dünyanın en uzun orta açıklıklı köprüsü” 1915 Çanakkale Köprüsü’nün iki ayak aralığı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü senesine atıfla 2023 metre olarak tasarlanmıştı.

İki ayak aralığına ayrıca 770’er metre yan açıklıklar, 365 ve 680 metrelik yaklaşım viyadükleriyle Çanakkale Boğazı’nın ilk asma köprüsünün uzunluğu 4 bin 608 metreyi buluyor. “2×3” şeritle hizmet verecek köprünün tabliyesi 3,5 metre yüksekliğe ulaşıyor. Tabliyenin her iki doğrultusunda inşa edilen yürüme yolları, bakım ve tamir amacıyla kullanılacak. Köprü ve otoyolun 26 Şubat’ta düzenlenecek törenle Cumhurbaşkanı Erdoğan yönünden hizmete açılması planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir