Kategoriler
Genel

SINIRSIZ DOĞALGAZ

Dünya toplamının yüz katı rezerv! Sınırsız doğalgaz kaynağı bulundu
Rusya ile Ukrayna arasındaki kriz ardından patlak veren doğalgaz k’rizi ardından gözler Satürn’ün uydusu Titan’a çevrildi. Titan’da dünyaya senelerce yetecek bir doğalgaz kaynağı bulunduğu meydana çıktı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali üstüne bütün dünya doğalgaz fiyatlarını konuşmaya başladı. Satürn’ün uydusu Titan’da ise senelerce yetecek bir doğalgaz kaynağı bulunduğu düşünülüyor. Tabi gidip çıkarmak hiç basit değil.

Ukrayna’daki muhabere dünya enerji piyasasının resmen tekrar şekillenmesine yol açtı. Rusya’ya yapılan petrol ambargoları ve Rusya’nın birtakım ülkelere doğalgazı kesmesi üstüne arz azalırken, talep artışı yaşandı. Bunun üstüne brent petrolün varili 100 doları geçti.

Haber Global’den Eren Sakarya’nın haberine göre, muhabere ve fiyatlardaki artış gerçekte dünyadaki enerji kaynaklarının tek problemi değil. Asıl sorun bu kaynakların sınırsız olmaması. Enerji kaynaklarının tükenmesi dünya ülkelerini uzayda enerji aramaya itti. NASA bir yandan Space X firması ile birlikte Ay’da ve Mars’ta koloni kurma hazırlıkları yapar iken öte yandan Satürn’ün en büyük uydusu Titan’a göz dikti.

Yarıçapı 2575 km olan Titan, Ay’dan nerdeyse yüzde 50 daha geniş. Uydunun çok kalın bir atmosferi bulunmakta. Satürn’e gönderilen Cassini uzay aracı, 2006’da Titan’a yaklaşarak Huygens sondasını Titan’a yolladı. Huygens uyduya inince NASA bilim insanları tarihi bir keşfe imza attılar. Titan’ın yüzeyi göller ve denizlerle kaplıydı (En büyük deniz Kraken Mare’nin yüz ölçümü Karadeniz’den de büyük.) Üstelik fırtınalar ve yağmurlar gibi hava hadiseleri da gerçekleşiyordu. Güneş sisteminde yüzeyinde sıvı döngüsü (hidrokarbon) olan Dünya’dan ileri ikinci gök cismi bulunduğu meydana çıktı.

Gölleri araştıran NASA bilim insanları bunların su değil, çözülmüş nitrojen, etan ve metandan meydana gelen hidrokarbonlar bulunduğunu keşfettiler. Kısaca Titan yüzeyinde doğalgaz denizleri var ve gök cismine doğalgaz yağmurları yağıyor. Yapılan hesaplamalara göre; bu denizlerdeki hidrokarbon miktarı, dünya üzerindeki bütün petrol ve doğalgaz rezervlerinin 100 katıydı.

Kömür ve helyum
Gök cisminde tespit edilen tek enerji kaynağı da doğalgaz değil. Ekvator seviyesinde fırtına yüzünden hidrokarbon tortullarından meydana gelen kum tepelerine rastladılar. Bilim insanlarına göre bu kum tepeleri şaşırtıcı kömür yatakları içeriyordu.

Üstelik gezegende bol miktarda helyum-3 madeni var. Günümüzde ABD, İngiltere, Rusya ve Çin gibi çoğu ülkenin helyum-3 kullanılacak füzyon santrallerine yatırımlar yaptığı biliniyor yalnız bu santraller şimdilik inşa ya da test aşamasında.

Füzyon reaksiyonlarını oluşturacağından bu teknoloji ile az miktarda yakıt ile Güneş’ten nerdeyse 10 kat ısı üretilebilir ve senelerce yetecek kadar temiz enerji sağlanabilir. Hem de Ay’da da bol miktarda Helyum 3 varbulunduğu bilinirken Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Çin ve Rusya’nın Ay’daki bu madenle ilgilendiği biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir