Kategoriler
Genel

SIRRI AÇIKLANDI

Türk Deniz Kuvvetleri’nin gemilerindeki Kur’an-ı Kerim’in sırrı açıklandı
Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi Başkanı Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı, gemilere ve denizaltılarına yerleştirilen Kur’an-ı Kerim ile alakalı de ilgi çeken bir geleneği anlattı.
Karadeniz’de muhabere bütün süratiyle devam eder iken Karadeniz’in en uzun sahil şeridine sahip olan ülkesi Türkiye, 3 denizde eş vakitli olarak gerçekleştirdiği eğitimler ile ordusunun her duruma hazır bulunduğunu bütün dünyaya gösterdi.

Mavi Vatan 2022 Tatbikatı’na Türk Deniz Kuvvetleri’ne ait gemiler ve hava araçları dışında çoğu askeri neden da katıldı. Türkiye yönünden tasarlanan ve imal edilen sil’ah sistemlerinin de kullanıldığı tat’bikata canlı bağlantı yolu ile katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye’nin k’uvvetli bir deniz kuvvetine sahip olması tercih değil z’orunluluktur. Deniz kuvvetimizi araç, gereç ve personel bakımından geliştirmeye ve yurt savunmasına en üst seviye katsahil vermeye özel ehemmiyet veriyoruz” dedi.

Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi Başkanı Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı, Mavi Vatan eğitimlerinin Türk Deniz Kuvvetleri’nin harbe hazırlık civarını meydana koyduğunu belirtti. Cihat Yaycı, “Bu tatbikatın vereceği mesaj dosta güven, düş’mana korkudur” diye konuştu
N’ATO TAT’BİKATLARINDAN DAHA BÜYÜK’

Mavi Vatan tatbikatları ilk kez 2019 senesinde gerçekleştirildi. Tat’bikat sahasının genişliği ve tatbikata katılan nedenların adedi nedeniyle eğitimler dünya genelinde ilgi görüyor ve tatbikatlara çoğu ülkeden gözlemciler katılıyor. Mavi Vatan tatbikatlarının Türk Deniz Kuvvetleri’nin muhaberea hazırlık halini gösterdiğini ifade eden Cihat Yaycı, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Tüm denizlerimizi ve Türk deniz yetki alanlarını amacıylae alan Mavi Vatan Tat’bikatları, Deniz K’uvvetlerimizin muhaberea hazırlık halini, eğitimini ve yenekeğini ispatlar niteliktedir. Yüzlerce öğenin katılıyor olması bu tat’bikatları N’ATO’nun gerçekleştirdiği en geniş çaplı tat’bikatlardan bile daha büyük bir tat’bikat halina getirir.”

Tat’bikatın tamamiyle N’ATO standartlarında gerçekleştirildiğini ifade eden Cihat Yaycı, “Bu eğitimler Türk Deniz K’uvvetleri’nin N’ATO’nun en kuvvetli ve harbe hazırlık hali en yüksek d’onanmalarından biri bulunduğunun kanıtı” şeklinde konuştu. Eğitimlerde 122 geminin aynı anda denize açıldığına ilgi çeken Yaycı, “Dünyada bu kadar gemiyi aynı anda denize çıkartabilecek ve onlara eğitim yaptırabilecek donanma adedi çok azdır. 122 parça gemi bir anda denize açılıp eğitim yapıyor. Bu gerçekte Türk Deniz K’uvvetleri’nin her sene yaptığı tatbikatlar içersinde kolaydan zora sıralamasındaki son halkadır. Hem de Mavi Vatan tatbikatlarında Türk Deniz K’uvvetleri ile beraber Türk Hava Kuvvetleri ve Türk Kara Kuvvetleri de vazife alıyor. Bu sayede ortak harekat yeteneği deneyim ediliyor” ifadelerini kullandı.

Tat’bikatların rastgele bir ülkeye mesaj vermek h’edefi gütmediğini dile getiren Yaycı, “Bu eğitimlerde gaye Türk Deniz Kuvvetleri’nin eğitim civarını çoğaltmak ve kapasitesini en üst civarda tutmaktır. Yani bu tatbikatlar Türk Deniz K’uvvetleri’ni faal tutmak amacıyla oluşturulan uygulamanın bir parçası” açıklamasını yaptı.

Tat’bikatların mesaj hed’efi gütmemesine karşın birtakım mesaj alacak ülkeler bulunduğunu ekleyen Yaycı sözlerine, “Türkiye mesaj vermek istemiyor olsa bile kuşkusuz tatbikatları mesaj olarak algılayanlar olacaktır. Onların alacakları mesaj şudur: Türk Deniz K’uvvetleri her an her koşulda harekata hazır. Türk don’anması son derece eğitimli, teknik bakımdan son derece k’uvvetli ve nerdeyse bütün gemilerini aynı anda faal tutabilen dünyadaki nadir k’uvvetlerden birisidir. Türk Deniz Ku’vvetleri, sahip bulunduğu yetenek ile caydırıcı bir güç bulunduğunu kanıtlamıştır ve dosta güven, düş’mana k’orku vermektedir” şeklinde devam etti. Yaycı, “Böyle bir tat’bikatı planlamak ayrı bir başarıdır, gerçekleştirebilmek ayrı bir başarıdır ve sonuçlarına bakarak tedbir alınması gereken yerlerin belirleme edilmesi ayrı başarıdır” dedi.
TÜRK DENİZ K’UVVETLERİ GELENEKLERİNE SADIKTIR’

Türk or’dusunun çağdaş ve yenilikçi bulunduğu kadar geleneklerine sadık bulunduğunun da altını çizen Yaycı, Türk Deniz K’uvvetleri’nin köklü gelenekleri bulunduğunu söyleyerek şunları söyledi:

“Türk don’anması yüzlerce senelik geleneklere sahiptir. Bunun nedeni Türklerin gemilerini evleri gibi görmesidir. Yeni evlenen insanların evlerine ilk girişlerinde Kur’an-ı Kerim ile girmesi Türk toplumunun geleneklerinden birisidir. Bu hal gemilerimizde de bu şekildedir. Gemiye ilk evvel Kur’an-ı Kerim girer. Su üstü gemilerimizde ana direğin en üst noktasına, denizaltılarda ise inşa edilirken omurganın amacıylae özel bir muhafaza ile Kur’an-ı Kerim yerleştirilir. Gemilerimizin bir fırtına ya da tehlike atlattığı hallerde mürettebatın yaptığı ilk iş Kur’an-ı Kerim’in yerinde olup olmadığına bakmaktır. Kur’an-ı Kerim’in gemilerimizi koruduğuna inanılır. Türk Deniz K’uvvetleri de geleneklerine bağlı bir oluşturulanma.”

Türk don2anmasının çoğu köklü geleneği bulunduğunu açıklayan Yaycı, “Dikkat ederseniz Türk Donanması gemilerine tarihi şahsiyetlerin adlarını verir. Türk don’anmasında gemi isimleri sürekli birbirine devreder. Don’anmamızın her komutu besmele ile başlar. Kurban Bayramı’nda ya da ciddi bir teh’like atlatıldığında kesinlikle gemi adına kurban kesilir. Kurbanın kanı demir loçasından akıtılır ve personelin alınlarına sürülür. Donanmanın gelenekleri halkın inançları ile bütünleşmiştir” anekdotunu paylaştı.

Cihat Yaycı, Mavi Vatan Tat’bikatı ile beraber yeni gelenekler edinilmiş bulunduğunu da dile getirdi. Yaycı, “Benim de vazifede bulunduğum ve 2019 senesinde oluşturulan ilk Mavi Vatan Tat’bikatı’nda gemilerimiz Barbaros Hayrettin Paşa’nın türbesini selamlayarak İstanbul Boğazı’ndan geçiş yaptı. Hem de aynı sene Deniz Kuvvetleri Komutanlığı karargahının girişine Barbaros Hayrettin Paşa’nın sancağını yerleştirdik. Bu süreçte Barbaros Hayrettin Paşa’nın türbesini vasiyetine makul duruma getirerek halkın ziyaretine açtık. Türbede oluşturulan düzenlemelerle Barbaros Hayrettin Paşa’nın mezarı başında sürekli yanacak olan bir kandil ve deniz sesini duyacak şekilde bir ses tertibatı da hazır duruma getirildi. 2019 senesinden bu yana İstanbul Boğazı’ndan geçiş yapan gemilerimizin türbeyi selamlaması sürekli bir emirdir ve gelenek halina gelmiştir. Türk Deniz K’uvvetleri tarihi ile bütünleşmiş bir k’uvvettir” diyerek sözlerini noktaladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir