Kategoriler
Genel

”SİZ YAPMAYIN”

Orhan Gencebay başından geçtiğimiz hadiyi anlattı: ‘Ben yaptım siz yapmayın’
Kendisine hekimler araya girmek eder iken sa’kinleştirici kullandırtmadığını ifade eden Orhan Gencebay, “Ben bunları denedim ama hiç tavsiye etmiyorum. Gereken ne ise yapılması lazım. Bu gereken de bilgiyle gelmeli, bilgi kapsamında yapılmalı.” dedi ve başından geçtiğimiz iki hadiyi anlattı.

Orhan Gencebay, Hürriyet’ten Buğra Adil Buyrukcu’ya konuştu. Gencebay, başından geçtiğimiz enteresan sağlık hadiselerını anlattı. Söz hususu röportajın alakalı bölümleri şu şekilde:

*Düzenli yaptırılan sağlık kontrolleri de sağlıklı kalabilmemiz de mühim bir rol oynar. Siz sağlık kontrollerinizi her vakit yaptıranlardan mısınız yoksa hasta olduğunuz vakit hekime gidenlerden mi?

Sağlık hususu ile alakalı tahammülüm çoktur. Öncelik ile söylemem lazım olur ki, ağrı eşiğim çok yüksektir. Bu amaçla hekime geç gittiğim vakitler da oldu. Ama buna karşın gene de tedbirliyimdir ve öngörülerimde vardır. Örneğin 22 yıl evvel bypass oldum. Ama k’riz geçirmeden oldum. Bypass olmamın 2 sebebi vardı. Biri c’iddi ağır sporlar yapmış olmam ve öteki de müzik diye adlandırılan ve adrenalini yükselten duygu alemine girmiş olmam. Bu iki halde beni etkiledi ve bypass’a götürdü. Bu ope’rasyondan sonra sağlığın önemini daha da iyi kavradım diyebilirim. Bana “Niye bypass oldunuz” dile sorduklarında, benim cevabım “Başka gönülleri kırmamak amacıyla, kendi gönlümü kırdım. Ama şikayetçi değilim” oluyor.

*Sağlığınızla alakalı sizin de yaptığınız ama “Hiç önermiyorum” dediğiniz hadiseler var mı?

Sizlere başımdan geçtiğimiz iki sağlık sorunumda yaşadıklarımı anlatmak istiyorum. Geçtiğimiz yıllerde bana biyopsi yapmaları gerekti. Ope’rasyon esnasında s’akinleştirici vereceklerdi ama s’akinleştirici almayı kabul etmedim. Ope’rasyona başladıktan 15-20 dakika sonra üstüme bir yük oturdu. Tansiyonuma baktılar, 25’e 15 olmuş ve bedenimin sınırlarını aşmışım. Bu amaçla bana anında ilacı verdiler. İkinci olay ise diş hekiminde yaşandı. Kalp ritmimi etkilediği amacıyla s’akinleştirici ilaç kullanmıyorum.

Fakat dişlerimi yaptırmam gerekiyordu ve 27 dişime araya girmek edilecekti. Diş hekiminden ilaç kullanmamasını istemedim. Ağrı oluyordu ama dayandım. Diş hekimim, 3 saat sonra bana “Ben sizin gibi bir hadiyi hiç yaşamadım” dedi. Şunu söylemek istiyorum ağrı eşiğim yüksek diyerek, kendinize bu tarz zorlamaları yapmayın. Ben bunları denedim ama hiç tavsiye etmiyorum. Gereken ne ise yapılması lazım. Bu gereken de bilgiyle gelmeli, bilgi kapsamında yapılmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir