Kategoriler
Genel

ŞOFÖRÜN İFADESİ

Gaziantep’teki k’aza Türkiye’yi kahretmişti: Otobüs şoförünün ifadesi meydana çıktı
Gaziantep’te 15 bireyin ö!ldüğü, 31 bireyin yaralandığı k’aza ile alakalı tahkîkat çok yönlü sürdürülüyor. 3 savcının görevlendirildiği tahkîkatda, tedavisinin ardından gözaltına alınan otobüs şoförü Abdulkadir Memiş, ilk ifadesinde, ‘Otoyolda k’aza vardı, kalabalık bir ekip bulunuyordu. O sırada ne olduğunu anlayamadım.

Bir anda otobüsün direksiyon hakimiyetini kaybettim. Toparlamak amacıyla manevra yapmaya başladım ama kurtaramadım ve otobüs devrildi’ dedi.


Gaziantep-Nizip otoyolunun 20’nci kilometresinde dün saat 10.30 sıralarında otomobil, kontrolden çıkıp bariyerleri aşarak dere yatağına devrildi. K’aza ihbarıyla bölgeye sağlık, itfaiye ve p’olis ekipleri bölgeye sevk edildi. Şanlıurfa’ya giden İhlas Haber Ajansı (İHA) ekibi de bölgeden geçtiği sırada yardım amacıyla k’aza yerinde durdu. İHA muhabirleri Muhammed Abdülkadir Esen ile Umut Yakup Tanrıöver’in de aralarında varolduğu bireylerin yardım çalışmaları sırada, geriden gelen ‘Özel Diyarbakır Turizm’ firmasına ait Abdülkadir Memiş yönetimindeki 33 SR 157 plakalı İstanbul’dan Diyarbakır’a yolcu taşıyan otobüs, zikzaklar çizerek devrildikten sonra yan yatıp kaymaya başladı.

K’AZADA 15 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ
Kayan otobüs, güvence şeridinde park durumunda olan itfaiye aracı ve ambulanslarına da çarparak kurtarma çalışmalarına katılan sağlık personeli, itfaiye erleri ve gazetecilere çarptı. K’azada sağlık personelleri Tuba Uzdilli, Abdullah Kütük ve Halil Özden ile itfaiye erleri Ahmet Polat, Mehmet Polat ve Mehmet Bozkurt ile İhlas Haber Ajansı muhabirleri Muhammed Abdulkadir Esen, Umut Yakup Tanrıöver ve Aziz Birdal, Yakup Birdal, Muhammet Erpek, Umut Erpek, Nuran Tanrıkulu, Melik Kaya ile Mehmet Özsoy yaşamını yitirdi. K’aza ihbarının ardından bölgeye çok sayıda ambulans, itfaiye, UMKE ile jandarma ve p’olis ekibi sevk edildi. İlk araya girmek ardından yaralanan 31 şahıs, Nizip ve Gaziantep’teki hastanelere kaldırıldı.


OTOBÜS ŞOFÖRÜ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ
K’azada yaralanan ve Nizip Devlet Hastanesi’nde tedavisi tamamlanan otobüs şoförü Abdulkadir Memiş ise g2özaltına alındı. İlçe Jandarma Komutanlığı’nda sorgusu vakitn Memiş, seyir esnasında 400-500 metre uzaklıkta güvence şeridindeki ekipleri gördüğünü belirterek, “Otoyolda k’aza vardı, kalabalık bir ekip bulunuyordu. O sırada ne olduğunu anlayamadım. Bir anda otobüsün direksiyon hakimiyetini kaybettim. Toparlamak amacıyla manevra yapmaya başladım ama kurtaramadım ve otobüs devrildi. Daha sonra sürüklenmeye başladım, ardındannı hatırlamıyorum. K’azaya namacıyla olduğum amacıyla çok pişmanım” dediği öğrenildi.

Otobüs şoförü Memiş, jandarmadaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.
3 SAVCI S’ORUŞTURMAYI YÜRÜTÜYOR
K’aza ile alakalı Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yönlü tahkîkat başlatıldı. Bu kapsamda görevlendirilen 3 savcı, çeşitli araştırma yürütüyor. Olay yerinde araştırma yapıp, hayatını k’aybedenlerin otopsilerine katılan savcılar, k’azanın namacıylaine dair tetkikini sürdürüyor. K’azaya dair araştırmalerin ileriki hafta içersinde tamamlanacağı belirtildi.

Ayrıca yola dökülen bir sıvının otobüsün kaymasına namacıyla olduğuna yönelik iddiaların araştırıldığı yalnız şu ana kadar bu yönde bulguya rastlanılmadığı öğrenildi.
GAZETECİ VE SAĞLIKÇILAR İÇİN TÖREN
Öte yandan 15 bireyin hayatını kaybettiği k’azada yaşamını yitirenler arasında tespit edilen acil tıp teknisyeni 2 çocuk annesi Tuba Uzdilli (38), ambulans sürücüsü 2 çocuk babası Abdullah Kütük (50), ambulans sürücüsü Halil Özden (33) ile İHA muhabiri Umut Yakup Tanrıöver (28) amacıyla Abdulkadir Yüksel Devlet Hastanesi bahçesinde merasim düzenlendi. Törene Gaziantep Valisi Davut Gül, Sağlık Bakan Yardımcısı Tolga Tolunay, eski Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, milletvekilleri, belediye başkanları, ölenlerin yakınları, sağlık çalışanları ile çok sayıda şahıs katıldı. C’enazelerin merasim alanına getirilmesi ile yakınları, tabutlara kapanarak uzun vakit gözyaşı döktü. Tören ardından sağlık personeli Uzdilli, Kütük ve Özen’in c’enazesi namaz amacıyla Bahaddin Nakıboğlu Camisi’ne, İHA muhabiri Tanrıöver c’enazesi ise Zeytinli köyüne götürüldü.
3 İTFAİYE ERİ İÇİN TÖREN
Gaziantep’teki kazada yaşamını yitiren 3 itfaiye personeli Ahmet Polat (29), Mehmet Polat (57) ve Mehmet Bozkurt (59) amacıyla merasim düzenlendi. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı bahçesinde düzenlenen merasime; Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, eski Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, 5’inci Z’ırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Hacı Halil Osma, İl Güvenlik Müdürü Mustafa Emre Başbuğ, milletvekilleri ve kurum müdürleri ile çok sayıda şahıs katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir