Kategoriler
Genel

SOĞUK DUŞ

Fransa’da seçim sonuçları! Macron’a soğuk duş! 30 yıldan bu yana ilk kez…
Fransa’da Macron’un partisinin kafasını çektiği ittifak, tek başına hükümet kuracak milletvekili sayısına ulaşamıyor. Genel seçimlerin ikinci turunda hükümet 30 yıldan bu yana ilk kez meclisteki salt fazlalığı elde edemedi.

Fransa’da düzenlenen genel seçimlerin ikinci turunda sandık çıkış anketlerine göre, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un liderliğindeki Ensemble (Birlikte) ittifakının Ulusal Meclis’teki fazlalığı sağlayamadığı ve 200 ile 260 arasında sandalye kazanması bekleniyor.
30 YIL SONRA İLK KEZ MECLİS’TE SALT ÇOĞUNLUĞU ELDE EDEMEDİ

Fransa’da düzenlenen genel seçimlerin ikinci turunda ulusal saatle 08.00’de başlayan oy verme işleminin sona ermesinin sonrası yayınlanan 4 sandık çıkış anketine göre hükümet 30 yıldan bu yana ilk kez Ulusal Meclis’teki salt fazlalığı elde edemedi.

Ifop, OpinionWay, Elabe ve Ipsos yönünden oluşturulan sandık çıkış anketlerine göre, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un liderliğindeki Cumhuriyet Yürüyüşü (LREM), Horizons (Ufuklar) ve Demokrasi Hareketi (MoDem) partilerinden meydana gelen Ensemble (Birlikte) ittifakının mecliste salt çoğunluk amacıyla gereken 289 sandalyeyi kazanamadığı ve 200 ile 260 arasında sandalye kazanması bekleniyor.
Solcu Jean Luc Melenchon’un liderliğindeki LFI, Yeşiller Partisi (EEVL), Sosyalist Parti (PS) ve K’omünist Parti’den (PCF) meydana gelen “Sosyal ve Ekolojik Yeni Halk Birliği” (Nupes) ittifakının 149-200 arası, aşırı sağcı Marine Le Pen’in partisi Ulusal Cephe’nin 80-100 arası sandalye kazanması bekleniyor.

GENEL SEÇİMDE BAŞARISIZ OLAN BAKANLAR İSTİFA EDECEK

Seçimin ikinci turuna kalan Fransa Başbakanı Elisabeth Borne’un yanı sıra kabinede milletvekili adayı olan 14 bakandan milletvekili seçilemeyenlerin kabinamacıyla istifa edecekleri daha evvel belirtilmişti.

SİYASİ BELİRSİZLİK DÖNEMİ BAŞLAYABİLİR

Söz hususu seçimin tahminlere göre sonuç vermesi Fransa’da siyasi felce namacıyla olması hem de seçimlerin tekrarlanmasına namacıyla olacak bir siyasi belirsizlik devresi başlatabilir.

Macron seçimlerdeki ikinci tur evveli yaptığı açıklamada, “Hiçbir şey dünyadaki düzensizliğe Fransız düzensizliğini eklemekten daha k’ötü olamaz” demişti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir