Kategoriler
Genel

Son 2 ay

Pandemiyle beraber başlayan çip krizi nedeniyle otomobil üretiminde yaşanan sıkıntılar, Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte zirve yaptı. Harpla beraber paladyum, nikel, çelik benzer biçimde bazı hammaddelerde yaşanan artışlar ise otomobil tutarlarına zam olarak yansıdı. Uzmanlar ise tutarların birkaç ay içinde daha da yükseleceğini belirtiyor.

Otomobil sektöründeki hareketlilik devam ediyor. Sektörü çip krizinin peşinden Ukrayna-Rusya savaşının etkileriyle daha da zor günler bekliyor. Rusya-Ukrayna savaşı paladyum, nikel, çelik şeklinde bazı hammaddelerde rekor fiyat artışlarına neden olmuştu. Yine lojistik maliyetleri de arttı. Otomotiv üreticileri artan üretim maliyetlerini fiyatlara yansıtmaya devam ediyor. Sektör temsilcileri, önümüzdeki iki ay içerisinde otomobil tutarlarında artış bekliyor.

Milliyet’te yer edinen habere nazaran, İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği Başkanı Hayrettin Ertemel şu ifadeleri kullandı: “Otomotiv yan sanayi tedarikinde 2020’den beri çip kriziyle başlayan bir sıkıntı var. Çip krizi önümüzdeki 6 ayda devam edecek benzer biçimde gözüküyor.

Sektörün istemediği bir vaziyet
Lojistikte ve alüminyum parçalarda da bir anlamda sıkıntı var. Çıkan bu cenktan dolayı kriz daha da derinleşecek gibi gaslıküyor. Nikel tutarlarının artması da otomotiv sektörünün istemediği bir durumdur. 2 ay içinde fiyatlara yansıyacak Bu konum otomotiv tutarlarına yansıyacak şeklinde gaslıküyor. Önümüzdeki 2 ay içinde otomobil tutarlarının artacağını bekliyorum. Sıfır araç fiyatları artınca haliyle ikinci el araç tutarlarının yükselmesi de doğaldır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir