Kategoriler
Genel

SOSYAL MEDYA SALLANDI

Macron’un dokunduğu omuzunu temizledi! Sosyal medya sallandı
Benin Dışişleri Bakanı Aurelien A. Agbenonci’nin Fransa Cumhurdiğernı Emmanuel Macron’un dokunduğu omuzunu eliyle temizlemesi sosyal medyada gündem oldu.

Sosyal medyada yer alan görüntülerde Afrika ziyareti kapsamında 27 Temmuz’da Benin’e giden Macron, mevkidaşı Patrice Talon ile baş kafaya konuştuğu sırada biraz ilerdeki Dışişleri Bakanı Agbenonci’yi yanlarına çağırıyor.

Macron, yanlarına gelen Agbenonci’nin omzuna dokunarak bir şey söylüyor.

Macron’un eliyle dokunduğu yeri Bakan Agbenonci, hemen parmak uçlarıyla temizleyerek silkeliyor.
– FRANSIZ MEDYASI GÖRÜNTÜLERİ ES GEÇTİ
Söz hususu görüntüler, Fransız medyasında yer almasa da uluslararası basın ve sosyal platformlarda gündem oldu.

Twitter kullanıcıları, Fransız Cumhurdiğernı Macron’un buyurgan olmaya çalışırken “küçük düştüğü” yorumunu yaptı.

Bir kullanıcı da videoya yaptığı yorumda, daha evvel bir bireyin eski Fransa Cumhurdiğernı Nicolas Sarkozy’ye söylediği “Dokunma bana, kirletiyorsun.” sözüne atıfta bulundu.

Başka bir kullanıcı da Macron’un her vakit diğersına çocukmuş gibi davranarak avantaj kurma çabasında olduğunu belirtti.

Diğer bir Twitter kullanıcısı da eski ABD Başkanı Donald Trump’ın kameralar karşısında Macron’un yakasını parmakla silkelediği görüntüyü videonun altına ekleyerek “Trump gibi olmaya mı çalışıyor ne?” ifadesini kullandı.

– BENİNLİ BAKAN AÇIKLAMA YAPMAK ZORUNDA KALDI
Hareketinin gündem olmasıyla “zor halde kalan” Agbenonci Twitter hesabından, Macron’un ceketindeki tozu kendine gösterdiği amacıyla omzunu silkelediği açıklamasını yaptı.

 

Kullanıcılar ise Agbenonci’nin açıklamasının altında Macron’un diğer ülkelerin liderlerine benzer hareketleri yaptığı videoları paylaştı.

Crawley Violette isimli kullanıcı, Bakan’ın açıklamasının altına “Sayın Bakan Afrika’ya ders vermeye gelen (Macron’un) küçümseyici hareketini püskürtmekle iyi yaptınız. Fransa’yı utandırdı.” yorumunda bulundu.

– MACRON’UN ZİYARETİ FRANSA’NIN AFRİKA’DAKİ SÖMÜRGE DÖNEMİNİ GÜNDEME GETİRDİ
Fransa Cumhurdiğernı Emmanuel Macron, Afrika turu kapsamında 25-28 Temmuz’da Kamerun, Benin ve Gine Bissau’yu ziyaret etmişti.

Elysee Sarayı, Macron’un ziyaretinin, Fransa’nın Afrika kıtasıyla ilişkileri yenileme sürecinin bir parçası olduğunu açıklamıştı.

Macron’un ziyaretiyle Afrikalılar Fransa’nın kıtada sömürge döneminde işlediği suçları gündeme getirerek Fransa’nın bu suçları kabul etmesi çağrısı yaptı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir