Kategoriler
Genel

SOYGUN VAR

Dolar kuru yükselirken İslam Memiş’ten tarihi uyarı: Soygun var, sakın…
Altın ve dolar kurundaki yukarıya yönlü hareket devam eder iken Para Piyasaları Eksperi İslam Memiş’ten ilgi çeken uyarılar geldi.
Dolar ve altın fiyatlarında hafta başından beri yaşanan hareketlilik bugün de devam ediyor. Dolar endeksi 20 senenin zirvesinde mola verse de vatan içersinde dolar/TL kuru yükselişini sürdürüyor. Ons altın dün 9 ayın dibine yaklaşmasının sonrası yaralarını sarmak isterken gram altın fiyatları üstünde baskı oluşturuyor. Küçük yatırımcıya seslenen Altın ve Para Piyasaları Eksperi İslam Memiş, “Sizin yatırımınız, perde arkasından finans sektörünü yönetenler amacıyla bir çekirdek parası” dedi.

İşte İslam Memiş’in açıklamalarından satırbaşları:

“Artık mantığınızla hareket etmelisiniz”
Küresel piyasalarda ciddi bir dalgalanma var. Ciddi bir belirsizlik var. Dolar endeksi 106 düzeyinin üstünde. Dolar karşısındaki tüm yatırım araçlarında sert dşayet kayıpları görüyoruz. Genellikle altının ons fiyatında 1765, gümüşün ons fiyatında 19 dolar, kripto paralarda yatay seyir var. Diğer enstrümanlarda örneğin brent petrolün varil fiyatında sert düşüşler görüyoruz. Fakat bu sert düşüşler gerçekte resesyonun başladığının bir işaretidir. Yani emtia fiyatları düşüyor, dolar fiyatları yükseliyorun yanıtı resesyon. Son 6 aydır resesyon beklemiyorum diyenler son 1 senedır geçici enflasyon tabiriyle piyasayı oyalayanlardı. Bugün küresel piyasalarda resesyon başladığını gördük. Yani son 2 gündür, Eylül ve Ekim aylarında gelen büyük tufanın ayak habercisidir bunlar. Küresel ekonomide enfasyonla mücadele yalnızca faiz artırımı ile olmayacaktır. Siz bundan sonra duygularınızla değil mantığınızla hareket etmeniz gereken ufak yatırımcılarsınız. Çünkü sizin yatırımınız perde arkasından finans sektörünü yönetenler amacıyla bir çekirdek parası!

“Altın fiyatlarında tuzağa düşmeyin”
Altının fiyatı düştü diye haberler görüyorsunuz yalnız ons fiyatından bahsediyorlar. Gümüşün ons fiyatından bahsediyorlar. Dolar endeksinden bahsediyorlar. Siz şu anda gram altın TL fiyatını televizyon ekranlarında 977 lira orantısında görüyor olabilirsiniz. Bankadan gram altın aldığınız vakit gram altın fiyatının şu anda 994 lira olduğunu göreceksiniz. Kapalıçarşı pazarında şu an gram altın fiyatının 994 lira orantısında olduğunu göreceksiniz. Bu yüzden yanılgıya düşmeyin, tuzağa düşmeyin. Varlıklarınıza sahip çıkın. Şu anda bir soygun pazarı içerindesiniz. Ciddi bir s’oygun yapılıyor. O yüzden duygularınızla değil mantığınızla hareket edin.

“Bu fiyatlardan dolar alınmaz”
Enflasyon demek altın demektir, enflasyon demek gümüş demektir. Şu anda 40 sene içersindeki en büyük yoksulluk yaşanıyor. Varlıklarınıza çökülüyor. Enflasyon demek kıymetli madenlerin güvenilir limanı demektedir. Buna karşın siz almış olduğunuz ya da biriktirmiş olduğunuz altın ya da gümüşün dşayetini kaybedeceğini mi düşünüyorsunuz. Siz Eylül ve Ekim aylarında göreceksiniz. Bu aralar sosyal medyada gene komik bir algı var. Çuvallarla paralar gelecekmiş, dolar 6 liraya düşecekmiş. “Miş, muş, cak, cuk” ile şayet yatırımlarınıza yön verirseniz, hazır varlıklarınızı satarsanız ayazda kalır, o 6 lirayı da çok beklersiniz. Küresel dünyada şu anda doların dşayet artış süreci var. Türkiye’de yüzde 80’e yaklaşmış bir enflasyon var. Sizin stoklarınız ve rezervleriniz şu anda azalmaya devam ediyor. Bilhassa doların bir rezerv para olmadığını sosyal medya hesaplarımda ifade ettim. Evet, dolar bir yatırım aracı değildir. Dolar sizi enflasyona karşı korumaz. O yüzden hep ifade ettiğim gibi 17-18 liralardan dolar alınmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir