Kategoriler
Genel

söz aldık”

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Türkiye’den Bayraktar SİHA alacaklarını söylemiş oldu. Azerbaycan’ın Karabağ’ı yeniden geri alma sürecindeki yıldızı parlayan, Bayraktar, Ukrayna Savunması’nda da gündem olmaya devam ediyor. Adına şarkılar yazılan Baykar’ın ürettiği Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) bir başka ülkenin daha hava filosuna katılıyor. Kremlin’e yakınlığı ile malum Sırbistan’ın Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Türkiye’den Bayraktar’ı resmen istedi. Sırbistan Ordusu’nun Pasuljanski Livadi’de düzenlemiş olduğu “Ateş Kalkanı 2022 Tatbikatı” hemen sonra basına açıklamada bulunan Vucic, ülkesinin Türkiye’den Bayraktar TB2 SİHA alacağını dile getirdi.

“İki gün ilkin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirdiğim görüşmede Türkiye’den Bayraktar almak istediğimizi söyledim” diyen Vucic, “Erdoğan bana bu tarz şeyleri alabileceğimize dair söz verdi. Bu silahları Sırp Ordusunun envanterine dahil edeceğiz” dedi. Vucic’e bakılırsa Sırp Ordusu “Sparrow” insansız hava araçlarına ve daha azca yıkıcı güce sahip CH92’ye sahip, ancak daha büyük yıkıcı güce sahip CH95 uçaklarının tedarik edilmesi gerekecek. 2010 senesinde Vucic ilk kez Türk yapımı insansız hava aracı Bayraktar TB2 SİHA ile ilgilendiklerini açıklamıştı.

2 sene önceki açıklamasında Vucic, “İHA sistemlerine fazlaca alaka duyuyoruz ve gelecekte kesinlikle daha fazlasını alacağız. Türk tarafı ile bir anlaşmaya varacak mıyız, göreceğiz. Her halükarda bunlar oldukca iyi İHA’lar, Türk üreticileri övmek zorundayım” ifadelerini kullanmıştı.

Sırbistan 2020 senesinde Sırbistan Çin yapımı Rainbow CH-92A insansız hava araçlarını teslim almıştı. Belgrad’ın yakınlarındaki Bataitsa Askeri Havaalanı’nda görüntülenen Çin SİHA’sından Sırbistan’ın filosunda 9 ile 15 içinde bulunduğunu anlatım ediliyor. Sırbistan’ın Bayraktar’ı istek etmesinin Ukrayna’nın taleplerini etkileyip etkilemeyeceği ise bilinmiyor. Öte taraftan Sırbistan Yönetimi, Ukrayna’nın işgali sürecinde Rusya’nın yanında olduğu mesajını vermişti. Kremlin’in son dönemde Bayraktar SİHA’larının Ukrayna Savaşı’ndaki başarılarının artmasıyla birlikte Türkiye’ye tepkilerini artırdığı gözleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir