Kategoriler
Genel

SU-27 KOPYASI

Gündeme b’omba gibi düşen J-11 iddiası! Resmen Su-27 kopyası
Çin’in çoğu teknolojinin yanı sıra, bilhassa s’avunma teknolojisini ç’alıp kop’yaladığını ileri vakitn Batı, şimdi de Çin’in J-11 muhabere uçağının resmen bir Suhoy Su-57 klonu bulunduğunu ileri sürüyor. İddiaya göre Su-27 alırken teknoloji aktarmasıni de kabul ettiren Çin, Su-27’nin ilerlemiş parçalarıyla J-11 üretti.

Mayıs 1989’da Gorbaçov’un Çin-Sovyet as’keri ticaretini tekrar açmayı görüşmek üzere Çin’i ziyaret etmesinin ardından, çift temaslar gelşişmesiyle Çin’e Suhoy Su-27 satışları amacıyla kapı aralandı.

Mayıs 1990’da bir Çin heyeti, Suhoy Su-27 uçakların satın alımı konusunu bahsetmek amacıyla Sovyetler Birliği’ni ziyaret etti. Ziyaret esnasında kurula MiG-29 gibi helikopterler de gösterildi.

Helikopter içeriğine s’ıcak bakmayan heyet, Su-27’yi beğenmiş ve ileride Çin’de kullanılabileceği düşüncesine s’ıcak bakmıştı.
SUHOY SU-27 ALIP J-11 ADIYLA KOP’YASINI YAPTILAR
Rusya’nın o dönemde içersinde varbulunduğu ekonomik k’rizin farkında olan Çin, anlaşmada tam üretim hattı olan Su-27’lerin teknoloji aktarması amacıyla baskı yaptı. Bunu 1995 senesinde başardılar. Sonrasında Su-27’nin lisanslı üretimine başladılar.

İddiaya göre, Çin asıl stratejisi işe yaradı ve kısa vakit sonra, elektronik muhabere uçağı yapma girişimleri amacıyla lüzumlu olan, cam kokpitler, AESA radarlar ve J-16D motorlar gibi J-11’in başka parçalarını geliştirmeye başladılar.

Suhoy Su-27
Suhoy Su-27, JSC Suhoy Company yönünden geliştirilen çift motorlu süper manevra kabiliyetine sahip bir muhabere uçağıdır. Grumman F-14 Tomcat ve McDonnell Douglas F-15 Eagle gibi 1.910 deniz mili men’zil, birinci sınıf aviyonik, mühim’mat ve yüksek manevra kabiliyeti ile Amerika Birleşik Devletleri’nin dördüncü kuşak a’vcı uçaklarına karşı geliştirildi.

Su-27 ve ileri varyantları, meydana çıktığı hava gösterilerinde her türlü hava manevrasını çok rahat bir şekilde sağlamayı başardı.

1985 senesinde Boeing B-52, SAC Rockwell B-1B Lancer ve H Stratofortress b’ombardıman uçaklarına karşı uzun men’zilli hava s’avunması olarak Sovyet Hava Kuv’vetleri’nde hizmete girdi.

Su-27’den, çift rollü bir a’vcı uçağı olan Su-30, havadan havaya ve havadan karaya derin bölge görevleri ve Su-33 gibi kademeli olarak tasarlanmış başka uçaklar türetildi. Bunların yanı sıra, Yan yana iki koltuklu bir a’vcı-b’ombardıman uçağı versiyonu olan Su-34 ve hava avantajı a’vcı uçağı olan Su-35’in esasında de bu uçak yatıyor.
-11
J-11B versiyonu, J-11’in tasarlanmış bir versiyonudur. Hangi parçaların iyileştirildiğine dair ayrıntılar bir sır olarak kalsa da, ileri seviye aktif elektronik olarak taranan dizi (AESA) r’adarının önceki darbeli doppler r’adarının yerine birleşik edilebileceğine dair fikirler var.

Uçak aynı vakitte Çin’in aviyonik sistemlerini taşıyor ve J-11’in şunlar amacıyla Rusya’ya olan bağımlılığı ortadan kalkıyor. 2011 senesine gelindiğinde, J-11B’nin aşağı yukarı %90’ının Çin’den gelen alt sistemler ve p’arçalar bulunduğu ve şunların çoğunun Su-27’nin p’arçalarının tasarlanmış durumu bulunduğu ileri sürülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir