Kategoriler
Genel

SU ARARKEN

Manisa’nın Salihli eyaletinde bir zeytin bahçesini sulamak amacıyla açılan sondaj kuyusundan çıkan kara renkli sıvıyla alakalı araştırmalar devam ediyor.

Yağbasan Mahallesi’nde Mustafa Yüksel’e ait zeytin bahçesine sulama amacıyla açılan sondaj kuyusundan çıkan kara renkli sıvının tutuşması neticesi 28 Mayıs’ta çıkan yangının söndürülmesinin ardından itfaiye ve AFAD ekiplerinin yaptığı araştırma ardından Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı yetkilileri, bölgeye gelerek örnekler aldı.

Konuyla alakalı AA muhabirine açıklama yapan AK Parti Manisa Milletvekili İsmail Bilen, TPAO yetkililerinin kuyudan çıkan sıvıdan aldıkları örnekler üstünde araştırmalara başladığını ifade etti.

Bilen, şunları kaydetti:

“İlk tespitlere göre fay hatlarından kaynaklanan bir sızıntı bulunduğu değerlendiriliyor. Alınan örnek incelenecek. Bölge esasen TPAO yönünden sondaj ve arama sahası olarak ruhsatlandırılmış. Kesin sonuç, analizlerden sonra meydana çıkacak.”

“AT’EŞİ SÖNDÜRMEK MÜMKÜN OLMADI”

Zeytinliğin sahibi Mustafa Yüksel ise sulama hedefli sondaj çalışmasıyla 208 metre derinliğe indiklerini, su beklerken kara bir sıvının aktığını, daha evvel ham petrol görmedikleri amacıyla ne bulunduğunu anlayamadıklarını belirtti.

Sıvının petrol gibi kokması üstüne şüphelendiklerini dile getiren Yüksel, şu şekilde konuştu:

“Sıvıyı, biriktiği küçük gölette yakarak deneme yaptık, hemen al’ev aldı. Söndürelim derken yanlarda açtığımız 2 havuza da ateş sıçradı. Ateşi söndürmek olası olmadı. İtfaiye geldi, söndürmek amacıyla su sıktığı anda at’eş daha da harlamaya başladı. Onu da 1,5 saat kendi durumunda sönmeye bıraktık.”

Yüksel, TPAO yetkililerinin örnek alması amacıyla sondajı yine çalıştırdıklarını belirterek, “Köydeki herkes seviniyor, inşallah petrol bulunduğu meydana çıkar.” ifadelerini kullandı.

Bölgedeki sulama sondajlarında vazife yapan Jeofizik Mühendisi Adnan Karataş da bölümde daha evvel de 200 metrenin altına inen sondajlardan kara renkli sıvıların çıktığını, yalnız bu kuyudan havuz dolduracak kadar çıkmasının heyecana namacıyla bulunduğunu ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir