Kategoriler
Genel

SU GELİYORSA !

Uyurken sizin de ağzınızdan su geliyorsa.. Çoğu şahıs de Oluyor.. Uyurken Ağzınızdan Su Geliyorsa.. MEĞER BUYMUŞ…
Uyurken ağzınızdan su gelmesi ağızda kuruluğa namacıyla olmakla beraber bir çok sağlık soruninin da habercisi olabilir. Çoğunlukla ufak çocuklarda ve bebeklerde görülen bu halin belli bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Her yaştan insanda gece uyur iken ağızdan su gelmesi hali görülebilir.

Ağzı açık uyumak ve bu şekilde uyunduğunda ağızdan su gelmesi, hatalı uyku pozisyonu, diş sorunleri, alerji, reflü, parkinson hastalığı, diş çıkarma, ilaçlara ait yan etkiler, sinir sistemi arızaları, ağız anatomisinde sorun ve kıl kurdu gibi etkilerden ötürü ağızdan su gelme hali yaşanabilir. Nasıl engellemek gerekir?

Ağzınızdan su gelmesinden şikâyetçiyseniz ve bu hal rastgele bir sağlık sorunine işaret etmiyorsa kendi yöntemlerinizle engelleyebilirsiniz. Mesela yastığınız alçak geliyorsa yüksek bir yastıkla değiştirebilirsiniz. Veya geniz eti ya da burunda anatomik arıza bulunuyorsa Kulak Burun Boğaz hekimine gidilerek hal anlatılmalı ve lüzumlu tedaviye başlanmalıdır.

PROF. DR. VEDAT GÖRAL UYARIYOR

Gece uykusunda ağızdan salya gelmesinin çoğu rahatsızlığın habercisi olabileceğine ilgi çeken Prof. Dr. Vedat Göral “Yanlış uyku pozisyonu, reflü, birtakım diş ve ağız sorunleri, baş travmaları, Parkinson, alerjiler, yemek borusu kanserleri, birtakım ilaçlara ait yan etkiler, sinir sistemi arızaları ve bağırsak parazitleri gece uykusunda ağızdan su gelmesine namacıyla olabilir” dedi.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Gastroenteroloji Bölümünden Prof. Dr. Vedat Göral, bilhassa gece uyur iken ağızdan salya akmasının çoğu hastalığın habercisi olma ihtimalini söyleyerek mühim açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Göral, “Bazı şahıslarda gece uykusunda ağızdan su gelmesi bireyin hatalı uyku pozisyonu, reflü hastalığı, birtakım diş sorunleri, baş travmaları sonrası, diş çıkarma dönemi, birtakım ilaçlara ait yan etkiler, sinir sistemi arızaları, ağız anatomisinde sorun ve bağırsak parazitleri gibi etkilerden ötürü ortaya gelebilir. Uyku pozisyonu da genelde ağız içersinde salyanın birikmesine namacıyla olur. Yan ya da yüzüstü uyuyan insanlarda uyur iken salya akması daha olasıdır. Genellikle ağzınızdan soluk alma eğilimindeyseniz ya da sinüs yollarınızda tıkanıklık varsa biriken salya soluk alabilmek amacıyla ağız açıldığında dışarı çıkmaya başlayabilir” diye konuştu.

Yemek Borusu Kanseri de Neden Olabilir

Alerji, yemek borusu kanseri ve Parkinson hastalığının da salya akmasına namacıyla olduğuna ilgi çeken Prof. Dr. Göral, şu şekilde devam etti: Multipl skleroz (MS), Parkinson hastalığı, Müsküler distrofi gibi nörolojik hastalıklar ve yemek borusu kanserleri ağızdan salya akmasına namacıyla olabilir. Antipskotik ilaçlar ve Parkinson hastalığı tedavisinde sarfedilen ilaçlar da salya akmasına namacıyla olabilir. Alerjik hallerde da, uyku apnesinde de ağızdan salya akması gelişebilir.

Tükürük Bezine Botoks Uygulanabilir

Prof. Dr. Göral, tedavi amacıyla yapılabilecekleri ise şu şekilde sıraladı: Öncelik ile uyku pozisyonu değiştirilmelidir. Sırtüstü pozisyon tercih edilirse böylelikle tükürük ağıza ve yastığa akmaz. Ağzınızda sağlıklı bir tükürük dengesi sağlamak mühimdir. Amerikan Diş Hekimleri Birliği’ne göre tükürük bedenimizi enfeksiyondan korumada hayati bir rol oynar. Aşırı tükürük salgısı olan vakalarda, tükürük bezlerine botoks programı da yapılabilir. Ağıza konan birtakım cihazlar gece daha rahat uyumamızı sağlar, salya ve horlamaları azaltır. Uyku apnesi olanlar CPAP kullanmalıdır. Parazit saptanırsa, parazit ilaçları kullanılabilir. Ağızdan tükürük akmasının namacıylalerinden biri bireyin ağzından soluk almasına ve bundan ötürü tükürük akmasına sebep olan tıkanık burundur. Burun ve sinüs kanallarının Kulak Burun Boğaz alanında temizlenmesiyle şahıs daha rahat soluk alır, gece uykusunda ağzını açmayacağı amacıyla yastığını ıslatmaz. Gerilim ve sorun varsa, psikolojik destek alınmalıdır. Ağızdan salya akması ilaçların yan etkisine bağlı ise o ilaçlar değiştirilmelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir