Kategoriler
Genel

SUÇUNU KABUL ETTİ

Firma suçunu kabul etti: Mama fiyatlarına araya girmek edildiği meydana çıktı

R’ekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, mama fiyatlarına araya girmek yapıldığını açıkladı. Küle, firmanın ihlali kabul ettiğini söyledi.
Mamada fiyatlara araya girmek edildiği meydana çıktı. Bunu cuma günü R’ekabet Kurumu Başkanı Birol Küle ilk kez açıkladı. Küle, “Mama pazarında tahkîkatya devam ettiğimiz teşebbüs uzlaşma müracaatı yaptı. İhlali kabul etti” dedi.

‘FİRMA KABUL ETTİ’

Küle, “Oradaki ihlal tekrar satış fiyatının tespitiydi. Satış noktalarında fiyatlara araya girmek etmemesi gerekir. Firma bunu kabul etti. Kendisine uzlaşma oranını tebliğ ettik haber bekliyoruz. Oranımızı kabul ederlerse dosyayı sonlandırmış olacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, mama fiyatlarında oluşturulan araya girmekyi ve yurttaşların ne yapması gerekliliğini anlattı.

Ağaoğlu şu ifadeleri kullandı:

“Birtakım firmalar tam rekabet içerisinde nedense mücadele etmek istemiyorlar, kolayı buluyorlar. Aralarında anlaşıp piyasayı beraber belirliyorlar. Arada sırada de tedarikçi firma kendi satış noktalarına araya girmek ediyor. A firması daha evvelki fiyattan aldığı ürünü rafında ucuz satarken yeni fiyatla zamlanmış alan B firması ben nasıl bu fiyattan satacağım diyor.

Tüketicinin sigortası olan r’ekabet ortamını ihlal ediyorlar. Daha evvel bunu bankalarda görmüştük. En son zincir marketlerde gördük. Kira fiyatları arttı, şimdi ekmek fiyatları artıyor unla da oynuyorlar. Unla alakalı tahkîkat da devam ediyor. Yumurta fiyatları bir ara çok uçtu. R’ekabet Kurumu döneme girdi fiyatlar uygun civara geldi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir