Kategoriler
Genel

SÜPER TEŞVİK

Süper teşvik paketi: Her çalışana 32 bin TL destek
İstihdam politikalarının etkinliğinin artırılması, işsizliğin azaltılması amacıyla milyonlarca çalışan amacıyla işletmelere prim desteği sağlanıyor. İmalat pazarında istihdam meydana getiren işletmeye işçi başına verdiği destek 32 bin 576 lira, başka sektörler amacıyla de 23 bin 268 liraya ulaşıyor.

İstihdam politikalarının etkinliğinin artırılması, işsizliğin azaltılması amacıyla milyonlarca çalışan amacıyla işletmelere prim desteği sağlanıyor. İşbaşı eğitimi tamamlayan, işsizlik ödeneği ve sosyal yardım alanların istihdamına prim teşviki, 5 puanlık indirim, ek istihdam teşviki, sosyal yardım alanlara işte öncelik verilmesi başta olmak üzere 16 başlıkta prim desteği sağlanıyor. İşveren prim teşvikinden yararlanan adedi 12 milyonu, işbaşı eğitim programına katılanların adedi da 360 bini işlemiş durumda. Türkiye İş Kurumu’nca başlatılan işbaşı eğitim programını tamamlayanları 3 ay içersinde işe alan özel sektör işverenlerine prim desteği sağlanıyor. Asgari ücret üzerinden hesaplanacak sigorta primi işveren payının tamamını devlet karşılayacak.

Sabah’ın haberine göre, İşte her işçi amacıyla 32 bin TL’leri bulacak olan destek ödemelerine dair şartlar ve merak edilenler…

ONLARCA KALEMDE DESTEK VE PRİM ÖDEMELERİ
Buna göre işçi başına aylık 775.62 liralık prim desteği verilecek. Prim desteği imalat sektörü amacıyla 42 ay, başka sektörler amacıyla 30 ay devam edecek. Bu kapsamda, imalat pazarında istihdam yaratan işletmeye işçi başına verdiği destek 32 bin 576 lira, başka sektörler amacıyla de 23 bin 268 liraya ulaşıyor. Devletin koruması altındaki çocukları istihdam öden özel sektöre ait işletmelere de 5 sene vakit ile prim desteği sağlanıyor. Bu sene rakamlarıyla 5 senede istihdam edilen koruma altındaki genç başına sağlanan prim desteği tutarı 97 bin 560 liraya ulaşıyor

İstihdam teşviklerine dair merak edilen birtakım soruların cevapları şöyle:

1- Bu sene istihdamı destek amacıyla verdiği teşvik, destek ve indirimler neler?
Edinilen son dakika bilgisine göre Sigortalılar amacıyla yapılan 5 puan indirimi, işbaşı programını tamamlayanların istihdamı, genç girişimcilere, işsizlik ödeneği alanlara, sosyal yardım alanlara, en’gelli istihdamına yönelik teşvik, çok teh’likeli katagoride yer alan işyerlerinde işsizlik sigorta desteği, ek istihdam teşviki, kredi faiz ya da kar payı desteği başta olmak üzere 17 başlıkta istihdam teşviki sağlanıyor. Sosyal hizmetlerden yararlananlar amacıyla de 60 ay prim teşviki sağlanıyor. İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri de destekleniyor.

2- İlave istihdam teşvikinde destek tutarı sektöre göre değişiyor mu?
İlave istihdam edilecek her bir sigortalının 13 bin 344 liraya kadarki prime temel kazanç tutarı amacıyla ödenecek bütün primler devlet yönünden karşılanıyor. Sektöre göre de değişik hesaplanıyor. Bağ-Kur kapsamında ilk defa sigortalı olan genç girişimcilerin sigorta primlerini de (Brüt asgari ücretin yüzde 34.5’i oranında 1726 lira) 1 sene zamanınce Hazine ödüyor. Girişimcilerin teşvikten yararlanabilmesi amacıyla kendi işini kurduğu tarihte 18-29 yaş aralığında olması, ticari, zirai ya da mesleki etkinlik nedeniyle vergi mükellefiyeti ve ilk defa Bağ-Kur kapsamında sigortalı bulunması gerekiyor.

3-6 puanlık prim desteği bu sene da devam ediyor mu?
Sosyoekonomik gelişmişlik seviyesi düşük 51 il, Çanakkale ilinin Bozcaada ve Gökçeada ilçelerinde de uygulanmakta olan 6 Puanlık Sigorta Primi işveren hissesi desteği bu sene da uygulanıyor. Brüt 5004 lira olan asgari ücrete göre bu destek özel sektör işyerlerinde 1 işçi amacıyla 300 lira uygulanıyor. Teşvikten yararlanmak amacıyla işyerinde çalışan adedi sınırı aranmıyor, ufak ya da büyük çaplı bütün işyerleri yararlanabiliyor.

4- İşbaşı eğitim programını tamamlayanları 3 ay içersinde işe alan özel sektöre teşvikin ayrıntıları neler?
İşbaşı eğitim programına katılanlara aylık 4908 lira, öğrencilere 3681 lira, işsizlik ödeneği alanlara da 2354 lira ödeniyor. Geleceğin mesleklerinde düzenlenen işbaşı eğitim programlarına katılanlara 5399 lira veriliyor. Programı bitirenleri 3 ay içersinde işe alan işveren prim teşviki sağlanacak. Prim desteği imalat pazarında 42 ay, başka sektörlerde 30 ay devam edecek. İşe alınan işçiler amacıyla asgari ücret üzerinden hesaplanacak sigorta primi işveren payının tamamı İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak. Buna göre, çalışan başına aylık 775.62 lira prim desteği verilecek.

5- İşsizlik ödeneği alanların istihdamı halinde prim teşviki nasıl uygulanıyor?
İşsizlik ödeneğine hak kazandığı vakit zamanınce prime temel kazanç alt sınır üzerinden hesaplanan kısa vadeli sigorta kolları primlerinin yüzde 1’i olmak üzere sigortalı hissesi, işveren hissesi ve genel sağlık sigortası primi, kalan işsizlik ödeneği zamanınce indirim olarak karşılanıyor. Teşvik tutarı 1676 lirayı buluyor.

6- Devlet korumasındaki çocuklara iş veren özel sektöre yönelik teşviklerin zamanı ve tutarı ne kadar?
Sosyal Hizmetler Kanunu kapsamında en az iki sene vakit ile ile ilgili korunma ya da bakım tedbiri kararı yapılan çocukların istihdamı konusu ile ilgili iki yol izleniyor. Kamu kurum ve kuruluşlarındaki serbest kadro ve pozisyonların toplamının binde biri bu çocukların istihdamı amacıyla ayrılıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca her sene tespit edilen sayıda şahıs kamuda işe yerleştiriliyor. Kamuda istihdam ile ilgilin yararlanamayan amacıyla de özel sektöre ait işyerlerinde istihdam halinde beş sene vakit ile prim desteği veriliyor. Bu senenin sigorta primi öneme alındığında 5 senede bir şahıs amacıyla verdiği destek tutarı 97 bin 560 lirayı buluyor.

7- Sosyal yardım alanları işe alanlar hangi teşviklerden yararlanabilir?
Sosyal yardım alan şahısleri istihdam eden işletmeler bu sene amacıyla 1025 lira prim desteği alabilir. Bunun amacıyla bireyin yardım alma koşulu bulunmuyor. Yaşadığı haneden sosyal yardım alan bir bireyin bulunması yeterli oluyor. Prim teşviklerinden yararlanabilmek amacıyla yasa ödeme zamanı geçtiğimiz sigorta, işsizlik sigortası primi, idari para ce’zası ile bunlara dair gecikme c’ezası zammı borcunun olmaması gerekiyor.

8- Genç girişimci teşviki kapsamında ne kadarlık bir destek sağlanıyor?
Kazanç istisnasından yararlanan ve mükellefiyet tarihi itibariyle 18 yaşını dolduran, 29 yaşını geçmeyen genç girişimcilerin primleri (ilk defa sigortalı olanlar) 1 sene vakit ile Hazine yönünden karşılanıyor. Bu kapsamda verdiği destek tutarı günlük 57.55 lira, aylık da 1726 lirayı buluyor. Genç, bayan ve mesleki belge sahibi olanların istihdamına yönelik teşvik de Aralık ayı sonuna kadar uzatıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir