Kategoriler
Genel

SÜPRİZ İLERLEME

Sürpriz ilerleme meydana çıktı! Türkiye’ye dev yatırıma hazırlanıyorlar
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin ABD ziyareti ardından yabancı yatırımcıların Türkiye’ye ilgisinin artacağı ifade ediliyor.
ABD’li yatırımcıların Türkiye’ye ilgisinin yükselmesi bekleniyor. Son jeopolitik ilerlemelerin etkisiyle Türkiye’nin küresel arenada rolünün daha da ön plana çıktığını ifade eden yatırımcılar ve ekonomistler, bu durumun ‘Türkiye hikayesinin’ daha çok ilgi çekeceğine ve kabul göreceğine inanıyor.

 

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, tamamladığı ABD ziyareti kapsamında çoğu görüşme gerçekleştirirken yatırımcılar, Türkiye’nin son sukuk ihracının başarı ile yapıldığını ve ülkedeki yatırımlarını daha da çoğaltmak istediklerini ifade etti.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, Nebati, Washington’da oluşturulan G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Bahar Toplantıları kapsamında detaylı temaslarda bulundu.

Ziyaret kapsamında Nebati, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde’ın yanı sıra İtalya, Singapur, Demokratik Kongo Cumhuriyeti maliye bakanlarıyla çift görüşmeler gerçekleştirdi.

Bakan Nebati, Uluslararası Finans Kurumu (IFC), Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP-26), Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Başkanları ve ekonomiden mesul AB Komiserinin yanı sıra Dünya Bankası Ope’rasyonlardan Sorumlu Yönetim Direktörü ile mühim temaslarda bulundu.

Yatırımcılarla üç toplantı
Nebati, yatırımcıların yoğun ilgisi karşısında Amerikan Ticaret Odası (AmCham), Uluslararası Mutabakat İçin İş Konseyi (BCIU) ve JP Morgan’ın düzenlediği üç yatırımcı toplantısında reel sektör ve portföy yatırımcılarıyla bir araya geldi.

Bu toplantılarda küresel ekonomik görünümle beraber ülke ve sektör özelinde oluşturulan görüş alışverişine ek olarak, muhataplara Türkiye ekonomisindeki son ilerlemeler ve ülkedeki yatırım fırsatlarına dair kapsamlı bilgi verildi.

Nebati görüşmelerde Türkiye’nin kuvvetli kamu maliyesine, bankacılık sektörüne, düşük borçluluğuna, son yıllardaki dengeli büyüme görünümüne ve bilhassa ihracatta gözlenen kuvvetli performansa ilgi çekerek, genç ve hareketli nüfus, nitelikli iş gücü, varlıklı üretim ekosisteminin yanı sıra atılan bütüncül ve kararlı adımların katkısıyla Türkiye’nin küresel ve çevresel zorluklarla mücadele kapasitesinin arttığını ifade etti.

Geri bildirimler Türkiye’ye sermaye girişlerinin artacağına işaret ediyor
Yatırımcılar da Türkiye’nin potansiyeline olan kuvvetli inançlarını ve ülkedeki yatırımlarını daha da çoğaltmak istediklerini dile getirerek son oluşturulan sukuk ihracının başarılı şekilde gerçekleştirildiğini belirtti.

Şubatta Londra’da yatırımcılarla oluşturulan temasların ardından Washington toplantılarında alınan geri bildirimler, uluslararası yatırımcılar ve ekonomistler nezdinde Türkiye algısının mühim ölçüde iyileştiğine ve Türkiye’ye yönelik sermaye girişlerinin artacağına işaret ediyor.

Son jeopolitik ilerlemelerin etkisiyle Türkiye’nin küresel arenada rolünün daha da ön plana çıktığını ifade eden yatırımcılar ve ekonomistler, bu durumun “Türkiye hikayesinin” daha çok ilgi çekeceğine ve kabul göreceğine inanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir