Kategoriler
Genel

SÜPRİZ KARAR

Çin devi gözünü Türkiye’ye dikti! Sürpriz karar
Dünyada mühim yer bulan e-ticaret şirketleri Türkiye’ye yatırım yapmaya hazırlanıyor. Son olarak Çin devi harekete geçti.
Dünya e-ticaret devleri Türkiye’ye yatırım yapmaya devam ediyor. Türk e-ticaret ekosisteminin yabancı yatırımcının radarına girmesinin, Türkiye’nin e-ihracat potansiyelinde çarpan etkileri oluşturacağına işaret ediliyor.

Türkiye’nin hem jeopolitik konumundan ötürü lojistik merkezi olarak, hem de fiyat avantajlı kaliteli üretim merkezi olarak dev e-ticaret şirketlerinin ilgisini çektiğini ifade eden TOBB E-ticaret Meclis Üyesi, Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucu CEO’su Cenk Çiğdemli, “En son Rus e-ticaret devi Ozon.ru Türkiye’ye yatırım kararı aldı. Üreticinin ve satıcıların buradan Rusya’ya e-ihracat yapabilmeleri amacıyla aracılık edecekler. Geçtiğimiz aylarda da Çinli e-ticaret devi JD (Jing Dong) Türkiye’de PTT e-Mağaza ile işbirliğine gitmişti. Bu işbirliği de Çin’e e-ihracatı kapsıyor. Şirket lojistik manasında Türkiye’nin coğrafi konumundan da faydalanmak istiyor” dedi.

Akşam Gazetesi’nin haberine göre, Türk e-ticaret ekosisteminin yabancı yatırımcının radarına girmesinin, Türkiye’nin e-ihracat potansiyelinde çarpan etkileri oluşturacağına işaret eden Çiğdemli, “Genellikle tekstil ve ayakkabıda avantajlı konumdayız. Türkiye e-ticaret piyasası büyümeye devam eden bir piyasa olmakla birlikte, e-ihracat bölümünde da önder ülke mevkisine gelebilecek bir potansiyele sahip. Genellikle Çin ve Rusya gibi nüfusu bizden kat kat çok olan ülkelerden gelen yatırımları iyi değerlendirirsek, jeopolitik konumumuzun da katkısıyla dünyanın e-ticaret merkezi olabiliriz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir