Kategoriler
Genel

TALEP PATLAMASI

Çin’den vazgeçip Türkiye’yi seçtiler! Talep p’atlaması yaşanıyor
İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Başkanı Çetin Tecdelioğlu, gemi haritalarına bakıldığında Çin ve çevresinde binlerce geminin yükleme-boşaltma yapamadığını belirterek, ‘Bu da ciddi anlamda tedarik zincirinin kırılmasına ve dünyada ürün bulma, ürün tamamlamayla alakalı olarak ülkemize doğru bir fırsatı doğmasına namacıyla oluyor. Bu fırsatları dışsatımçılarımızın iyi değerlendirdiğini düşünüyorum. Talep patlamasından dolayı dışsatımta rekorlar kırıyoruz.’ dedi.

AA muhabirinin Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlediği verilere göre, demir ve demir dışı metaller dışsatımı, bu senenin ilk 4 ayında 2021’in aynı devresine göre yüzde 46,7 artarak 5 milyar 309 milyon 759 bin dolara ulaştı.

Nisan 2021’de 1 milyar 49 milyon dolar olan demir ve demir dışı metaller dışsatımı, bu senenin aynı döneminde yüzde 43,2 artışla 1 milyar 502 milyon dolara yükseldi.

Demir ve demir dışı metaller, geçtiğimiz ay dışsatımını en yüksek oranlı artıran 3. sektör olurken, Türkiye’nin toplam dışsatımı amacıyladeki payı da yüzde 6,4 olarak gerçekleşti.

Geçen ay Türkiye’nin 73 kentinden ürünün ihraç edildiği demir ve demir dışı metaller pazarında toplam dışsatımın 827 milyon 991 bin dolarını İstanbul yaptı. Bu rakam, sektörün toplam dışsatımının yüzde 55’ine denk geldi.

Demir ve demir dışı metaller sektörü nisan ayında en çok dışsatımı 216,4 milyon dolar ile Almanya’ya yaptı. Almanya’yı 113,3 milyon dolar ile İtalya ve 91,6 milyon dolar ile ABD takip etti. En çok dışsatım oluşturulan bölge olan Avrupa Birliği ülkelerine dışsatım nisan ayında yüzde 61,1 artarak 863,8 milyon dolar olarak gerçekleşti.

“TALEP P’ATLAMASINDAN ÖTÜRÜ İHRACATTA REKORLAR KIRIYORUZ”

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Başkanı Çetin Tecdelioğlu, AA muhabirine yaptığı bildirimde sektörün en çok dışsatım gerçekleştirdiği ülke olan Almanya’ya, Nisan 2022 döneminde en çok dışsatım “alüminyum çubuk-profiller” ürün grubunda, geçtiğimiz sene aynı aya göre yüzde 120,1 artarak 64 milyon dolar olarak gerçekleştiğini söyledi.

Tecdelioğlu, söz hususu dönemde Almanya’ya sektör dışsatımının “alüminyum sac levha” ürün grubunda geçtiğimiz senenin aynı devreye göre yüzde 145,4’lük kayda değer bir artışla 29,4 milyon dolar olduğunu dile getirdi.

İhracatın en büyük artış unsurunu dünya ticaretinde Türkiye’nin odak noktası olması olarak altını çizen Tecdelioğlu, “Lojistikten dolayı ülkemizin büyük fırsatlar yakaladığını düşünüyorum. Çin’in kapanmasından dolayı dünya ciddi anlamda tedarik sıkıntıları yaşıyor.” ifadelerini kullandı.

Tecdelioğlu, gemi haritalarına da bakıldığında Çin ve çevresinde binlerce geminin yükleme ve boşaltma yapamadığını belirterek, “Bu da ciddi anlamda tedarik zincirinin kırılmasına ve dünyada ürün bulma, ürün tamamlamayla alakalı olarak ülkemize doğru bir fırsatı doğmasına namacıyla oluyor. Bu fırsatları dışsatımçılarımızın iyi değerlendirdiğini düşünüyorum. Talep patlamasından dolayı dışsatımta rekorlar kırıyoruz.” yorumunu yaptı.

İhracatta rekorun başka bir namacıylain de emtia fiyatlarının artması olduğuna işaret eden Tecdelioğlu, “Emtia fiyatları yükseldiği amacıyla aynı miktarda ve aynı tonajda da işler yapsak şimdi daha yüksek fiyatlara satabiliyoruz. Bu da tonaj ve değer bazında yükseliş sağlıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir