Kategoriler
Genel

TALEP YAĞIYOR !

Yurt dışından Türkiye’ye talep yağıyor! Z’orlu mesai başladı
Düzce’nin Akçakoca eyaletinde balık a’vı y’asağının başlamasıyla balıkçılar salyangoz a’vına çıkmaya başladı. Salyangoza aşırı talep bulunduğunu altını çizen Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, ‘Bu salyangozları Türkiye’de sahip olunan fabrikalara veriyoruz. Onlar da bilhassa Uzak Doğu’daki Çin, Kore ve Japonya gibi ülkelere ihraç ediyorlar. Şu anda rağbet çok fazla.’ dedi.

Düzce’nin Akçakoca eyaletinde balık a’vı y’asağının bulunduğu yaz döneminde en mühim geçim kaynakları salyangoza yönelen balıkçılar, a’v mesaisine başladı.

Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, AA muhabirine, sahil balıkçıların en mühim gelir kaynağının salyangoz bulunduğunu v’urguladı.

Salyangoz a’vcılığının genelde sahillarda yapıldığını açıklayan Karakaş, “Kilosu 8 liradan satılıyor. Bu fiyat çok kötü değil, çok iyi de değil. Dün itibarıyla s’alyangoz avcılığına başlanıldı. Bundan sonra iyiye gidecek. Zaten bu istilacı bir hayvan bulunduğu amacıyla a’vlanabilir çeşitler arasındadır.” dedi.


UKRAYNA SAV’AŞI TALEBİ TÜRKİYE’YE KAYDIRDI
Karakaş, yazın balıkçıların geçim kaynağının salyangoz bulunduğuna ilgi çekerek, şunları kaydetti:

“Bu salyangozları Türkiye’de sahip olunan fabrikalara veriyoruz. Onlar da bilhassa Uzak Doğu’daki Çin, Kore ve Japonya gibi ülkelere ihraç ediyorlar. Şu anda rağbet çok fazla. Önceden salyangoz genelde Ukrayna’dan geliyordu. Türkiye’ye salyangozları satabiliyorlardı. Şimdi orada muhabere olunca ister istemez üründe azalma oldu. Şu anda Türkiye’de salyangoza rağbet oldu. Hatta aşırı derecede diyebiliriz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir