Kategoriler
Genel

Talep yağıyor

Türkiye’nin ilk yerli baz istasyonu üreticisi ULAK, alanında dünya liderleri arasına girdi. ULAK komünikasyon AŞ Genel Müdürü Zafer Orhan, geçen yıl biri Türki Cumhuriyetleri’nden diğeri de Afrika’dan bir ülke olmak üzere 2 ülkeye ULAK baz istasyonunun ihracatını gerçekleştirdiklerini belirterek, “GSMA Dünya Mobil Kongresi’nde 4 ülkeyle, ULAK baz istasyonunu denemeleri için mutabık kaldık” diye mevzuştu.

ULAK iletişim AŞ Genel Müdürü Zafer Orhan, AA muhabirine, İspanya’nın Barselona şehrinde düzenlenen “GSMA Dünya Mobil Kongresi”nde Türkiye’nin ilk yerli ve ulusal baz istasyonu ULAK ile yer aldıklarını söylemiş oldu. ULAK baz istasyonunu ilk kez uluslararası bir fuarda görücüye çıkardıklarını aktaran Orhan, şu ifadeleri kullandı:

“Fuarda ULAK baz istasyonuna ilgi yoğundu. Hepimiz, Türkiye’de yerli olarak uluslararası firmaların ürünlerine karşılık hem ticari şebekelerde aynı zamanda evrensel hizmet kapsamında 3 operatörün aynı anda hizmet verdiği baz istasyonunu aktif olarak çalıştırıyoruz. Yurt haricinde da geçen yıl, biri Türki Cumhuriyetleri’nden diğeri de Afrika’dan bir ülke olmak üzere 2 ülkeye ULAK baz istasyonun ihracatını gerçekleştirdik. GSMA Dünya Mobil Kongresi’nde 4 ülkeyle, ULAK baz istasyonunu denemeleri için mutabık kaldık. Bu taleplerden bazıları ticari bazıları özel şebekelerde kullanmak istedi. Bu teklifleri siparişe dönüştürmek için en kısa zamanda çalışmalara başlamış olacağız.”

Orhan, fuarda sergilenen teknolojilere baktıklarında Türkiye’nin teknolojik anlamda dünya ölçeğinde bulunduğunu gördüklerini vurgulayarak, yeni bir değişen teknolojinin yer almadığı fuarda, 5G, metavarse ve yeşil değişen teknolojinin ön plana çıktığını dile getirdi. Temel olarak ortaya çıkan 5G teknolojilerinin konuşulduğunu ve buna yönelik ürünlerin sergilendiğini belirten Orhan, 5G teknolojisine ilişkin Türkiye’de şu anda ulusal olarak en yetkin ürünler arasında ULAK baz istasyonunun yer aldığının altını çizdi.

Bilimsel nitelikli çalışmalar için ekip oluşturduk
Orhan, ULAK haberleşme AŞ olarak baz istasyonunun yanı sıra 5G ürünlerini de sergilediklerini ifade ederek, yazılım konusunda da yetkin firmalarla görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi. Bulut teknolojileri konusunda da çalışmalar yaptıklarına değinen Orhan, dünyada konuşulmaya başlanan 6G teknolojisine ilişkin savunma sanayi Başkanlığı projesi kapsamında Türkiye’de bu mevzuda bilimsel niteliği olan çalışmalar için ekip oluşturduklarını kaydetti.

Orhan, söz mevzusu ekibin çalışmaları sonucunda ortalama 4 yıl sonrasında 6G standardında 150 patentli ürünü piyasaya sürmeyi planladıklarını vurgulayarak, “Yazılım konusunda artık oyunu kuran olmak istiyoruz” dedi. ULAK teknoloji çalışmaları için önemli bir teknoloji şirketinın core ekibini aktarma ettiklerini bildiren Orhan, böylece Türkiye’nin 4,5G, 5G ve 6G çalışmalarında en önemli takımı kurmuş olduklarının ve ilerlemelerinin hızlanacağının altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir