Kategoriler
Genel

TALİMAT VERİLDİ

Talimat verildi… Yola çıktı! Türkiye sofralarına mutluluk olacak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla, Türkiye’den Lübnan’a insani yardım malzemesi götürecek 58 tırı taşıyan gemi amacıyla uğurlama töreni düzenlendi.

 

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, ‘Bu giden gemide yalnızca yükler yok. Milletimizin muhabbeti var. Biz yalnızca ramazanda iftar sofralarında mutluluk olalım diye değil, yalnızca sahurlarına mutluluk olalım, muhabbet katalım diye değil aynı vakitte Lübnan’daki kardeşlerimizin eksikliklerine tamam olmak niyetindeyiz.’ dedi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla, AFAD koordinasyonunda 19 sivil toplum kuruluşunun desteği sayesinde hazırlanan ve 960 ton besin malzemesi ile un tespit edilen 58 tır, “İyilik Gemisi”ne yüklenmek üzere Taşucu Limanı’na geldi.

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, uğurlama töreninde, Türk milletinin tarih süresince mazlum coğrafyalara el uzattığını söyledi.

Lübnan’da yaşanan olaylardan ötürü ekonomik sorunların bulunduğunu açıklayan Çataklı, şu şekilde konuştu:

“Sadece son bir aya bakarsak, iki hafta evvel başlamıştık. Bu üçüncü gemiyi Lübnan’a gönderiyoruz. İlk ikisinde 33 tır göndermiştik. Bugün gönderilen 58 tırla beraber toplam yardım 91 tır olacak. Günümüz 960 tonluk insani yardım malzemesiyle 1484 ton yardım malzemesini o bölgeye ulaştırmış olacağız. Burası bizim kapı komşumuz. Siz lüks bir villada yaşasanız yanı başınızda metruk bir bina olsa rahat edebilir misiniz? Edemezsiniz. Ülkeler de bu türdir. Bugün Suriye’deki huzursuzluk bizi rahat bırakıyor mu? Ukrayna rahat bırakıyor mu? Geçmişte Irak, İran rahat bıraktı mı? Bırakmadı. Komşuluk da bu tür bir şey. Orada bir sorun varsa ona el uzatmak bize düşen bir vazife.”

Çataklı, günümüz yardımlarda 19 sivil toplum kuruluşunun desteğinin olduğunu anımsatarak, “Bu giden gemide yalnızca yükler yok. Milletimizin muhabbeti var. Biz yalnızca ramazanda iftar sofralarında mutluluk olalım diye değil, yalnızca sahurlarına mutluluk olalım, muhabbet katalım diye değil aynı vakitte Lübnan’daki kardeşlerimizin eksikliklerine tamam olmak niyetindeyiz. Elbette bu gönderdiğimiz yardımlarla oradaki tüm pro’blemleri çözemeyeceğiz ama onlara bir umut vereceğiz. Milletimizin sevgisini, muhabbetini taşıyacağız.” ifadelerini kullandı.

Mersin Valisi Ali İhsan Su da Türk milletinin dünyanın neresinde yardım etmeye muhtaç şahıs varsa o bölgeye el uzattığını ifade etti.

Türkiye’nin Lübnan’a yardım konusu ile ilgili büyük fedakarlık yaptığını altını çizen Su, “Dil, renk, inanç… Bunların hiç birini gözetmeksizin her bireyin yardımına koşmak amacıyla ülke olarak gereken gayreti gösteriyoruz.” diye konuştu.

AFAD Başkanı Yunus Sezer, mühim bir mesuliyet üstlendiklerini belirterek, “Lübnan’a 2 gemi gönderdik. Bu üçüncü gemi olacak. Oradaki gereksinim sahiplerine milletimizin merhametini, iyilik hislerini götürme olanağı olacak.” dedi.

İl Müftüsü Şaban Kondi’nin okuduğu duanın ardından, insani yardımları taşıyan tırlar gemiye yüklendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir