Kategoriler
Genel

TANSU ÇİLLER

Tansu Çiller uyardı: Koalisyon Türkiye’yi bitirir!
Türkiye’de birlik dönemini yaşam sürdüren eski Başbakan Tansu Çiller, ileriki seçimlerde mümkün birlik hükümetinin Türkiye’yi nasıl etkileyeceğini değerlendirdi.

2023 seçimlerine geri sayım başlarken, seçime girecek partiler arasında dinamik günler de başladı.

Partiler arasında ileriki seçimler amacıyla 6 muhalefet partisinin ittifak ve birlik kurulması amacıyla görüşmeler başlarken eski Başbakanlardan Tansu Çiller’den gündeme dair mühim açıklamalar geldi.

A Para’nın düzenlediği Güçlü Türkiye’nin Güçlü Kadınları Zirvesi’nde Siyasette Kadın oturumuna misafir olan Çiller, 6 muhalefet partisinin güçlendirilmiş parlamenter sistem deklarasyonuna dair değerlendirmelerde bulunurken, birlik ihtimallerini de değerlendirdi.
Türkiye’nin siyasette birlik dönemlerini yaşam sürdüren Çiller, başbakan iken yaşadığı somut hadiseler üzerinden birlik yönetimiyle alakalı şunları söyledi:

“KOALİSYONUN BAŞKANI OLMUŞTUM…”

Bir birlikun başbakanı olmuştum. Türkiye’nin ekonomisi Turgut Özal’dan beri bozulmuştu. Kafamda bunu düzeltecek çok özel bir proje vardı. 40 milyar dolar kazandıracak bir projeydi. Türkiye’nin borcu 20 milyar dolar civarındaydı. Büyük bir k’riz geliyordu. O vakitler telefonlar yeni çıkmıştı. Ben ‘telefonun bir bölümünü satalım’ dedim. Daha sonra esasen herkes PTT’yi satmaya başladı. 40 milyar dolar gibi büyük bir para geldi önümüze, derdim k’rizi önlemekti. Bu projeyi masanın üstüne koydum, birlik hükümeti olarak bunu yapalım diyorum. Bunu birlikdan bir bakan muhalefetle beraber o vakit Anayasa Mahkemesi’ne götürdü ve bunu r’eddettiler. Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü’ydü. Ona karşın kendi partisinden dışişleri bakanı bunu en’gelledi. Bunu çıkarabilmek amacıyla Meclis’te kaç gece sabahladım ama iptal ettiler. Gerekçe ise ‘Türkiye’nin bağımsızlığını teh’dit altına almak…

PTT ÖRNEĞİ

Koalisyonlar bittikten sonra PTT’nin T’si 5 milyara satıldı. Biz onu o sırada yapsaydık, yalnızca ter’ör mücadelesinde başarılı olmayacaktım. Türkiye’nin o k’rizden 5 Nisan kararlarını yaşamadan çıkarabilecek, ekonomide sorun duymayacaktık. Koalisyondan sonra o dışişleri bakanına bir gün ‘Neden muhalefetle birlik olup bunu en’gellediniz’ diye sordum. ‘Benim size karşı bir husumetim olmaz. Ben sol bir partinin mensubuyum ama bu karar bize yaramazdı. Bu karar sağa yarardı

“KOALİSYONLAR DAR’BENİN ÜRÜNÜ”

“Dar’beler Türkiye’yi mahvetti. Zaten birliklar da onlardan sonra çıktı. Aman Allah’ım o birliklar… Türkiye’nin darbeler döneminde büyümesi yüzde 3.1’dir. Tek parti iktidarları döneminde ise yüzde 6’nın üzerinde. Koalisyonlara geldiğimizde ise yalnızca 2 birlik döneminde biri mer’hum Süleyman Demirel’in öteki ise benim ve me’rhum Necmettin Erbakan’ın başbakanlığındaki birliklar başarılı olmuşuz. Biz yüzde 7.8’i yakalamışız. Tüm bunların ortalaması da yüzde 3.4 oluyor. Dar’beler döneminde 3.1, birliklar en başarılarıyla beraber 3.4. Başarılı birlikları da çıkardığımız vakit ortalama yüzde 2.6’dır.

“KOALİSYON DAR’BEDEN BETERDİR”

Koalisyonlar dar’belerden beterdir. Ben durup dururken ‘Siyasi manşet olsun diye bunu milletin önüne umut diye koyarsanız bu iha’nettir’ diye boşu boşuna söylemem.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir