Kategoriler
Genel

TANSU ÇİLLER

Tansu Çiller’den “yeni parti” açıklaması
Eski Başbakan Tansu Çiller, yeni parti kurup kurmayacağı sorusuna yanıt verdi.
Eski Başbakanlardan Tansu Çiller, Türkiye gündemine dair açıklamalarda bulundu. Yuvarlak masa çevresinde bir araya gelen 6 muhalefet partisinin parlamenter sisteme dönüş önerisini dşayetlendiren Çiller, parlamenter düzenin millete umut olamayacağını söyledi.

 

Parlamenter sistemde meydana çıkan birlik tabloları yüzünden Türkiye’nin yönetilemediğini altını çizen Çiller, “Türkiye yine birliklara emanet edilmemeli. Bu birlikların nelere mal olacağını yaşayarak gören birisiyim” dedi.

Çiller, Yeni Şafak gazetesinden Yusuf Özdemir’e verilen röprtajda açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Benim en büyük endişem parlamenter sistemde birliklara geri dönmek. Bunu yalnızca yaşadığım amacıyla söylemiyorum, sasenear da bu endişemi destekliyor. Koalisyonlar genellikle bir önceki dar’belerin ürünü oluyor. Tarihe bakıyorsunuz, Adnan Menderes 10 sene süresince çok iyi bir performans gösteriyor. ondan sonra Süleyman Demirel geliyor, o da iyi bir performans sergiliyor. Ama ne yapılıyor, biri idam ediliyor, öteki cezaevine yollanıyor, merkez sağ yok ediliyor. Ve her kesintiden sonra birliklar meydana çıkıyor.”

“Parlamenter sistem dar’belerden sonra resmen birliklar sistemi durumuna geliyor. Parlamenter sistemde birlikların olmadığı dönemlerde ortalama büyüme yüzde 6,1 gibi bir istikrar arz ediyor. Ama dar’belerden sonra birliklar süresince yüzde 3,1’e düşüyor. Ama bunun ortamında başarılı bir ya da iki çok partili birlik var, birisi Sayın Demirel’in başbakanlığında, öteki bizim Sayın Erbakan’la kurduğumuz Refahyol, onları da çıkarırsanız şayet parlamenter sistemlerdeki çok partili birliklarda ortalama büyüme yüzde 2,6, yani dar’belerin bile altında. İşte dönülmek dilenen parlamenter sistem bu. Dar’belerin bile altında bir performans.”

Türkiye’de parlamenter düzenin birliklarla yönetim edildiği vakit işlemeyeceğini bildiren Çiller, “Bunu Türkiye’nin, gençlerin önüne umut diye koymak bir iha’nettir. Türkiye’yi yine birliklu parlamenter sisteme döndürmenin bir umut olma ihtimalini düşünmüyorum. Bunu açıkça ifade etmek zorundayım. Tek başıma da olsam bunun Türkiye amacıyla faydalı olmayacağına inanıyorum. Bu mücadelede bunu söylemeye devam edeceğim. Bu 6-7 partinin bir araya gelerek gerçekleştirmek istedikleri şeyin onları götüreceği noktanın bu olduğunu görüyorum. Bu Türkiye’yi iyiye götürmez” dedi.

Yuvarlak masa çevresinde bir araya getiren 6 partinin güçlendirilmiş parlamenter sistem diye sundukları teklifi değerlendiren Çiller, “Güçlendirilmiş parlamenter sistemi nasıl yapacaksınız?” sorusunu yönelttikten sonra şu şekilde devam etti:

“Ben, baktığımda karşımda yönetime talip çoğu parti görüyorum. Ben, o partilerin toplam birlikunu görüyorum, bu bana çok düşündürücü geliyor. Ben bu tür birliklarda yaşadıklarımı vakit vakit iletmeye devam edeceğim. Bunun partizanlıkla ilgisi yok. Ben yalnızca bundan ileri gençlerin seçimlerini yaşananların doğruluğu üstüne oturtmalarını istiyorum. Benim endişem yalnızca Türkiye.”

Türk siyasetindeki bölünmelere ilgi çeken Çiller, “Merkez bu bölünmeleri yumuşatan bir girişimdir. Bugün Türkiye’de ve bu birliklar içersinde olmayan şey merkez sağdır, merkez sağ yoktur. Birçok parti dolaşılıp, kay’natılıp ortasından çevrilen bir şeye merkez sağ diyemezsiniz. Veya yüzde 1’in 10’da birini almış partiye merkez sağ diyemezsiniz. Merkez sağ bütünleştirir, toparlar. Ülkeyi doğusu ile batısı ile, her noktası ile toparlar, kucaklar. Dolayısıyla bugün parlamenter sistemi birliklarla talep edenlerin içersinde merkez sağ olmamasını ilaveten büyük bir tehlike olduğunu düşünüyorum” dedi.

Tansu Çiller, kulisleri hareketlendiren parti kuracağı yönündeki iddialara ise şu şekilde yanıt verdi:

“Şu an öyle bir karar ortamında değilim ama yaptığım bir belirleme var. Toplum bölünmüş durumda. Toplumu kucaklamak lazım. Bunu en iyi yapabilecek girişimin her yönü kucaklayan bir merkez sağ oluşumu olacağını düşünüyorum. Bunun Türkiye’ye yine kazandırılması gerektiğine inanıyorum. Bu, parti kuracağım manasına gelmiyor ama bunu belirleme etmem beni düşündürüyor. Bundan ibaret.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir