Kategoriler
Genel

Tarçınlı yoğurt

Bir kase yoğurdun içine ekleyeceğiniz iki çay kaşığı tarçın şifa dağıtıyor. İşte tarçınlı yoğurdun faydaları… Tarçın, çok aromatik, lezzetli ve şifalı bir baharattır. Sağlık için kullanımı eski Mısır’a kadar gider. Tarçın, sütlaç ve sahlep gibi tatlı ile içeceklere çok yakışan bir baharat.

Yoğurttan alınan kalsiyum yağ yakımını da hızlandırmaktadır. Yoğurt ek olarak potasyum, fosfor, riboflavin, iyot, çinko, A, E ve B vitaminleri içermektedir. Bu da yoğurdu gastrointestinel bozukluklara, hipertansiyona yol açan kötü kolesterol ve kalp-damar hastalıklarına karşı güçlü bir koruyucu haline getirmektedir. Bu iki gıda bir araya erişince faydaları say say bitmiyor. “Tarçınla yoğurt bir araya gelir mi?” diye düşünmeyin. Tarçınlı yoğurdun öyle bir faydası var ki şaşıracaksınız. Tarçınlı yoğurdun faydaları: Tokluk hissi verir Gün içinde sık sık karnınız acıkıyorsa ara öğün olarak tarçınlı yoğurt yiyebilirsiniz. Böylece gün içinde sürekli bir şeyler yeme ihtiyacı hissetmezsiniz.

Kilo vermeye yardımcı olur

Fazla kilolarınızdan rahatsız oluyorsanız beslenme rutininize ne olursa olsun tarçınlı yoğurdu eklemelisiniz. Bu karışım, verdiği tokluk hissiyatının yanı sıra vücuttaki yağ yakımını ve metabolizmayı hızlandırır. Dolayısıyla zayıflamanıza destek sunar.

Mide ve bağlarırsak sorunlarına iyi gelir

Yemekten sonrasında hazımsızlık şeklinde problemler yaşıyorsanız soda içmek yerine bu karışımı da tercih edebilirsiniz. Tarçın ve yoğurt, sindirimi kolaylaştırarak hazımsızlık problemini azaltmaya destek olur. Kabızlık problemi çekiyorsanız bağırsaklarınızın düzenli çalışmasına yardımcı olacağı için bu problemi ortadan kaldırabilir. Bununla birlikte mide ve bağırsak enfeksiyonlarına yol açan bakterilerin oluşmasını da engellemeye katkıda bulunur.

Uyku problemini giderir

Uykunuz olmasına rağmen yatmış olduğunızda bir sola bir sağa dönerek uyuyamıyor musunuz? Öyleyse bu problemi, tarçınlı yoğurt yiyerek ortadan kaldırabilirsiniz. Uyumadan önce tüketeceğiniz bir kase tarçınlı yoğurt, rahat bir halde uyumanızı sağlar.

Zeka gelişimini destek sunar

Dengeli ve sağlıklı beslenmenin zeka gelişimini desteklediği bilinen bir gerçek. Dolayısıyla özellikle gelişme çağındaki çocukların bilişsel gelişimini desteklemek için tarçın ve yoğurt tüketmelerini sağlayabilirsiniz. Bu karışım, bununla birlikte hafızayı güçlendirmeye de yardımcı olur. Kan şekerini düzenler düzenli olarak tüketeceğiniz bir kase tarçın ve yoğurt, insülin direncini önlemeye ve insülin düzeyini dengede tutmaya katkıda bulunur. Böylece daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir