Kategoriler
Genel

TARİH BELLİOLDU

TOGG amacıyla heyecanlandıran gelişme! Tarih belli oldu
Türkiye’nin otomobili TOGG amacıyla fabrika açılışının 29 Ekim’de gerçekleşeceği bildirildi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ‘ İnşallah martta da TOGG’u Muş’un yollarında göreceksiniz.’ ifadelerini kullandı.

Ziyaretlerde bulunmak üzere Muş’a gelen Hisarcıklıoğlu, Belediye Başkanı Feyat Asya’yı ziyaret ederek çalışmalar ile ilgili bilgi aldı.

Daha sonra Muş Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanlığındaki istişare toplantısına katılan Hisarcıklıoğlu, Muş’un, tarım ve hayvancılıkta çok mühim bir şehir olduğunu yalnız ovanın istenilen şekilde değerlendirilmemesinden üzüntü duyduğunu ifade etti.

TÜRKİYE’Yİ BESLEYEBİLECEK
Ovanın akıl ve ilim yolu ile ekilip biçilmesi halinde bütün Türkiye’yi besleyebileceğini bildiren Hisarcıklıoğlu, şu şekilde konuştu:

“Şu anda bu tür bir ovanın amacıyladeyiz. Türkiye’yi bura besler, geri kalan bütün ovaları da dünyaya göndeririz. İnşallah o günleri de göreceğiz. Türkiye’nin en çok mera kısmına sahip illeri arasındayız. 3,5 milyon dönüm mera, 800 bin dönüm çayır kısmı var. Meralar tamamiyle doğal. Bu sayede süt, et, yağ ve peynir tamamiyle organik ama bu nimetin hakkını tam veremiyoruz. Muş’ta hem tarım hem de hayvancılığa bağlı sanayiyi de geliştirmemiz lazım.”

Yeni tip koronavirüs sürecinde dünyanın en stratejik sektörünün tarım ve hayvancılık olduğunun anlaşıldığına ilgi çeken Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

“Pandemi, Rusya-Ukrayna S’avaşı gözler önüne serdi ki tarım ve hayvancılık dünyanın bir numaralı sektörüdür. Senelerdir bunu söylüyorum ama kimseye dinletemedim. Son 10 senede fiyatı yükselen mamüller nedir diye bakın, altın, petrol ve değerli maden aklınıza ne geldiyse. Son 10 senede tarım ve hayvancılık mamülleri açık arayla birinci. Tanrı size büyük bir nimet vermiş. Muş Ovası elimizin altında bakir vaziyette. Muş’ta genç ve hareketli bir nüfusumuz var. O yüzden emek yoğun sektörleri de buraya çekmeliyiz.”

– “MARTTA TOGG’U MUŞ’UN YOLLARINDA GÖRECEKSİNİZ”
Türkiye’nin 120 senelik hayalini yapmak amacıyla mühim bir adım attıklarını izah eden Hisarcıklıoğlu, “Türk iş dünyası adına aldığımız vazifiyeti hakkıyla yapalım diye 120 senelik insanlarımızın hayali, 1960’ta yarım kalmış bir rüyamız vardı. Geçen hafta sonu Gemlik’te fabrikanın gidişatını gördük, bilgilerini aldık. Tanrı nasip ederse Türkiye’nin kendi markasını taşıyan yüzde 100 elektrikli otomobilinin açılışını 29 Ekim’de gerçekleştireceğiz. İnşallah martta da TOGG’u Muş’un yollarında göreceksiniz.” diye konuştu.

Bütün iş dünyası örgütlerinin yönetiminde olduğunu, yeni tip koronavirüsü en az hasarla atlatan ülkenin Türkiye olduğunu açıklayan Hisarcıklıoğlu, bu süreçte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, bakanlara ve bürokrasiye ilettikleri 230 talebin yüzde 97’sinin çözüldüğünü v’urguladı.

Hisarcıklıoğlu, “Türkiye’nin her coğrafyasında söylediğim bir şey var. Zengin olmanın yolu yatırım ve ticaretten geçer. Ticaretin de tek istediği şey huzurdur. Huzur olmayan yerde ticaret ve zenginlik de olmaz. Bunu akıldan çıkarmayalım. Komşudaki a’teş bize z’arar verir. Şehrimizde, ülkemizde, coğrafyamız ve dünyada huzur istiyoruz. Bunun hepsi olmadan insanların gülebilmesi, rahat yapabilmesi ve açlıktan kurtulabilmesi olası değil.” ifadelerini kullandı.

Muş TSO Başkanı Erdal Koç’un da konuşma yaptığı toplantıya, Kredi Garanti Fonu Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Özegen, TOBB Yönetim Kurulu üyeleri Engin Yeşil ve Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, Gümrük ve Turizm İşletmeleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arif Parmaksız, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Şadan Eren, Ankara Ticaret Odası Meclis Başkanı Mustafa Deryal, etraf il ve ilçelerden oda ve borsa başkanları katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir