Kategoriler
Genel

TARİHE KARIŞACAK

Kellik tarihe karışacak! Bilim insanlarından yeni keşif
California Riverside Üniversitesi’ndeki (UC Riverside) araştırmacılar, saç dökülmesi ile alakalı yeni bir belirti elde ettiklerini açıkladı. Araştırmacılar, keşfedilen protein yardımıyla sürecin tercine çevirilebileceğini ve kelliği ortadan kalkacağını müjdeledi.
Saç dökülmesi, TGF-beta proteini nedeniyle gerçekleşiyor

UC Riverside araştırmacıları, saç köklerinin ne vakit öleceğini denetim eden bir protein keşfetti. Süreci tersine çevirdiklerinde saçların tekrar büyütmenin olası bulunduğunu bildiren araştırmacılar, “Söz hususu protein, hücrelerin bölünmesini, büyümesini ve ölümünü düzenleyen bir sinyal proteini olarak tanımlanabilir. TGF-beta adı verdiği protein, saç köklerinin amacıyladeki hücrelerde de yer alıyor.” ifadelerine yer verdi.

Yara iyileşmesi gibi mühim işlevlerde de karşımıza çıkan protein, k’anser hücreleri yönünden denetimsiz büyüme amacıyla kullanılıyor. Çalışma ortaklarından Qixuan Wang, “TGF-beta proteininin iki karşıt rolü var. Yeni hayat üretmek amacıyla birtakım kıl folikülü hücrelerinin aktif edilmesine yardımcı oluyor. Sonrasında hücre ö’lümü süreci olan apopotozun düzenlemesinde rol alıyor.” dedi.

Doğru miktarda TGF-beta kullanıldığında hücre bölünmesi aktif duruma geliyor. Folikül büyümesini uyaran protein, saç köklerinin çıkmasını sağlıyor. Çok çok TGF-beta bulunduğu hallerde ise hücreler apoptoza yönleniyor, saç köklerinin ölmesiyle beraber kellik meydana çıkıyor.

TGF-beta’nın hücre bölünmesini nasıl aktif ettiğini incelemeye devam eden ekip, alakalı genlerle nasıl tesirleşim kurduğunu belirleme etmek amacıyla çalışmalara başladı. Ekip ayrıca, saç kökü kendini öldürse bile kök hücre deposuna tesir etmediğini açıkladı.

Siz bu çalışma ile alakalı ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar evresinde ve SDN Forum‘da paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir