Kategoriler
Genel

TARİHİ ÇÖKÜŞ !

O ülkede tarihi ç’öküş! Petrol amacıyla harekete geçtiler
Tarihinin en ağır ekonomik krizini yaşam sürdüren 22 milyon nüfuslu ada ülkesi Sri Lanka’dan iki bakan, ülkede yaşanan yakıt krizini aşmak amacıyla Rusya’yı ziyaret edecek. Dışişleri Bakanlığının ve Sri Lanka’nın Moskova Büyükelçisi’nin akaryakıt konusu ile ilgili çalışmalar yaptığını dile getiren Enerji Bakanı Wijesekera, ‘Rus hükümetinden ya da Rus firmalarından direk petrol alabilmek bizim amacıyla avantaj. Devam eden görüşmeler var.’ dedi.

Enerji Bakanı Kanchana Wijesekera, sınırlı yakıt stokunun hafta süresince sınırlı istasyonlara dağıtılacağını söyleyerek bir ileri sevkiyatlar ülkeye erişene dek toplu taşıma, jeneratörler ve endüstrilere evvellik verileceğini kaydetti.

Dışişleri Bakanlığının ve Sri Lanka’nın Moskova Büyükelçisi’nin akaryakıt konusu ile ilgili çalışmalar yaptığını dile getiren Wijesekera, “Rus hükümetinden ya da Rus firmalarından direk petrol alabilmek bizim amacıyla avantaj. Devam eden görüşmeler var.” dedi.

Wijesekera, iki bakanın, Rus yetkililerle direk yakıt satın alabilmek amacıyla yaptığı görüşmelere devam etmek amacıyla bugün Rusya’ya gideceğini söyledi.

Rusya ile Ukrayna arasında devam eden muhabere nedeniyle küresel petrol fiyatları yükselişe geçti. Rus petrolüne yönelik ambargo nedeniyle ucuzlayan Rus ham petrolü, k’rizdeki Sri Lanka gibi pek çok ülkenin dikkatini çekiyor.

Bazı Güney Asya ülkeleri gibi Sri Lanka da Rusya ile Ukrayna arasındaki muhabereta tarafsız kaldı.

– SRİ LANKA’DAKİ DURUM
Tarihinin en büyük ekonomik k’riziyle karşı karşıya olan ülkede halk, elektrik kesintilerinin günde 13 saati bulmasının ardından mart sonucunda protestolarını yoğunlaştırmıştı.

Başbakanlık Ofisinin etrafında 9 Mayıs’ta toplanan göstericiler ile hükümet yanlıları arasında arbede yaşanmış, başkent Kolombo’da a’skeri birlikler vazifeye çağrılmıştı.

Muhalefetin yükselen baskısı ardından Başbakan Mahinda Rajapaksa, 9 Mayıs’ta istifa etmiş, kabine de feshedilmişti.

Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa, ülkede daha evvel 3 devre başbakanlık yapan Ranil Wickremesinghe’yi 12 Mayıs’ta başbakanlığa atamıştı.

Ş’iddet hadiseleri ardından ülke genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş, hükümet, protestolar esnasında kamu malına ya da başkalarına zarar veren herkese ateş açılması talimatı vermişti.

Ülke çapına sunulan protestolarda aralarında iktidar partisi milletvekili ile 2 polisin de varolduğu 8 şahıs hayatını kaybetmiş, 250 şahıs yaralanmıştı.

Sri Lankalılar halihazırda yakıt sıkıntısı, elektrik kesintileri ve yükselen besin ile ulaşım fiyatları nedeniyle z’or günler geçiriyor.

Başbakan Wickremesinghe, 22 Haziran’da yaptığı açıklamada, vatanının ekonomisinin ç’öktüğünü ve petrol ithalatı amacıyla bile ödeme yapamadıklarını duyurmuştu.

Uluslararası Para Fonu ile bir kurtarma paketine dair müzakerelerin sonucunu beklemeden, bu sene vadesi gelen 7 milyar dolarlık dış borcunu ödeyemeyeceğini aktaran ülkenin 2026’ya kadar senelik ortalama 5 milyar dolar ödemesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir