Kategoriler
Genel

TARİHİ FIRSAT

Tercihlerini Türkiye’den yana kullandılar! Tarihi fırsat
İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Tecdelioğlu, “Rusya’nın ithalatına ve ona a’mbargo uygulayan ülkelerle alakalı tablolara baktığımızda bizim amacıyla çok büyük bir talep çıkıyor. Almanya’dan, İtalya’dan, Fransa’dan alamadıklarını bizden alıyorlar. Diğer yandan Ruslar da tedariki Türkiye’den gerçekleştirmek istiyor. Bunu iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Türkiye sanayisi ve ihracatı amacıyla tarihi bir fırsat” açıklamasında bulundu.


Rusya ile Ukrayna arasındaki muhabere nedeniyle Türkiye’ye Rusya kaynaklı c’iddi bir talep oluşmaya başladı. İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Tecdelioğlu, Tayvan-Çin krizinin de Türkiye’ye yeni fırsatlar doğurabileceğini vurguladı.

Talep p’atlaması yaşanıyor
Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili ve İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Tecdelioğlu, “Rusya’nın ithalatına ve ona ambargo uygulayan ülkelerle alakalı tablolara baktığımızda bizim amacıyla çok büyük bir talep çıkıyor. Almanya’dan, İtalya’dan, Fransa’dan alamadıklarını bizden alıyorlar.” dedi.

Ruslar da tedariki Türkiye’den gerçekleştirmek istiyor
Tecdelioğlu, “Ayrıca çoğu AB firmasından Rusya’ya Türkiye üzerinden ürün satmayı planlayan firmalar var. Onlar Türkiye’yi bir depo ve köprü olarak kullanmak istiyorlar, başka yandan Ruslar da tedariki Türkiye’den gerçekleştirmek istiyor. Bunu iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Türkiye sanayisi ve ihracatı amacıyla tarihi bir fırsat” ifadelerini kullandı.

Tecdelioğlu, vazife geldikten bu yana geçtiğimiz dönemde 550 firma ile görüşmelerinin yanısıra 8 ana sektör ve 17 dernekle toplantı yaptıklarını, bunun haricinde üç fuara milli katılım düzenleyip ek 3 adet de Ur-Ge projesi başlattıklarını açıkladı. İlk 7 ayda ihracatın yüzde 33 arttığını ifade eden Tecdelioğlu, Rusya ile Ukrayna arasındaki muhabereı tasvip etmedikleri, insanların orada z’arar görmesini istemediklerini ama ticari yönden de a’mbargodan ötürü Türkiye’ye ihracatta mühim fırsatlar doğabileceğine ilgi çekti.

Türkiye çapında ihracatın kilogram başı ortalamasının 1.4 dolar seviyesinde olduğunu, kendi sektörleride b rakamın 4.75 dolara ulaştığını bildiren Tecdelioğlu, “Demir ve çelikten oluşturulan Ocaklarda dünyada üçüncü, Avrupa’da birinciyiz. Alüminyum ev gereçleri ve sarfedilen eşyalara baktığımızda dünyada beşinci, Avrupa’da üçüncüyüz. Paslanmaz çelik ve sofra malzemelerine baktığımız vakit da aynı şekilde Avrupa’da üçüncü sıradayız. Bunlar çok ciddi rakamlar” dedi.

Denetim Kurulu Üyesi Gökhan Turan da Rusya’nın bundan sonra bir şekilde Avrupa ile işler yolunda gitse dahi Euro ile alış veriş gerçekleştirmek istemediğine işaret ederek, “Olaya bu yönden baktığımız vakit Rusya’nın Çin ve Türkiye dışında çok çok alternatifi yok. Rusya bizimle iş birliği gerçekleştirmek istiyor yalnız burada çift eşleştirmeler çok mühim. Bu hususta bilhassa ihracatçılar birliğinin kilit rol oynayacağını düşünüyorum” dedi.

Tayvan-Çin krizi Türkiye’ye fırsat doğurabilir
Rusya’nın yanısıra Tayvan ve Çin arasındaki kriz ile alakalı olarak da c’iddi çalışmalar yaptıklarını izah eden Tecdelioğlu, “Çin’in Tayvan’ın etrafını tatbikat amacıyla ablukaya aldığı günleri geçiriyoruz. Bu hal otomotiv, makine ve beyaz eşya gibi dünyadaki ana sektörleri ürküttü ve korkuttu. Çin’e ve Uzakdoğu’ya bağımlı Avrupa, c’iddi anlamda seçenek bir ülke bulmak zorunda. Burada da Türkiye amacıyla mühim fırsatlar doğabilir. Tayvan dünya çip üretiminin yüzde 60’ını karşılıyor. Avrupa ülkeleri ne kadar çipsiz üretim yapabilirler, Tayvan’ı ne kadar gözden çıkarabilirler bilmiyoruz ama birtakım fırsat sinyalleri alıyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir