Kategoriler
Genel

TASER-7

O ilimiz pilot bölge seçildi… ‘TASER-7’ Türkiye’de! Ö’ldürmeden tesirsiz duruma getirecek
Dünya üstünde çoğu ülkede bulunduğu gibi Türkiye’de de kolluk kuvvetleriyle iş birliği yapan Axon firması yönünden üretilerek hem emniyet güçlerini koruyan hem de ö’ldürmeden tesirsiz duruma getiren enerji sil’ahı ‘TASER-7’, pilot bölge seçilen Bingöl’de tanıtıldı.


Axon firması yönünden imal edilen TASER enerji sil’ahlarının dünyada 136 ülkede emniyet güçlerinin tüketimine sunulmasının sonrası Türkiye’de de lüzumlu izinler alınarak kullanım evveli seminerler verilmeye başlandı. Kas sistemini geçici olarak tesirsiz kale getiren yalnız buna karşın insan bedenine ‘acı’ vermeyen TASER-7, ilk defa pilot bölge seçilen Bingöl’de emniyet güçlerine düzenlenen seminerle tanıtıldı. 7.5 metre mesafeye kadar tesirsizleştirme etkisine sahip olan TASER cihazlarının şu ana kadar sahada 3 milyon 500 binden çok tüketiminin raporlandığı, insan sağlığına olumsuz etkisinin kalp pili ve kalp hastası olan vakalar dahil direkt olarak belirleme edilmediği kaydedildi. Her ne kadar halk arasında ‘elektroşok sil’ahı’ diye adlandırırsa da bunun tamamiyle ha’talı bulunduğu da v’urgulandı.

200 BİNDEN FAZLA H’AYAT K’URTARDI
Sahada at’eşli sil’ah ya da ‘kaba g’üç’ kullanılması yerine TASER tüketiminin bugüne kadar 200 binden çok bireyin h’ayatını kurtardığı, ö’lüm ve y’aralanmaları önlediği de aktarıldı. Olayları denetim altına almada ve şüpheliyi sakinleştirmede yüzde 68’lere varan oranlar yakalayan sil’ah yardımıyla ilk gördükleri anda bile kuşkuluların yüzde 36.7 oranında direnmeden tes’lim olduklarının belirlendiği ifade edildi. AB ülkeleri ile ABD’nin sağlık kuruluşlarından 108’den çok ‘İnsan Sihhati Uyum Raporları’ bulunduğuna da ilgi çekildi. Dünyanın her yerinde bulunduğu gibi Türkiye’de de emniyet güçleri haricinde bu sil’ahın sivillere satışının yapılmayacağı ifade edildi. VIP koruma, istenmeyen hücum ve ter’ör olaylarına müdadurumade ‘dengeli güç’ kullanma konularını amacıylae alan ve 2 gün süren seminerde, enerji sil’ahıyla beraber sarfedilen yaka kamerasının da kayıta girmeden 2 dakika evveline kadar geçmişe yönelik kayıt özelliği anlatıldı.

“BİNGÖL PİLOT BÖLGE, ÖNEMLİ BİR PERSONELE SAHİP”
TASER Cihazları Türkiye Distribütörü ve Temsilcisi Ethan Hunter yaptığı açıklamada, “Bugün Bingöl’de emniyet kuvvetlerine TASER-7 ismini sunduğumuz cihazımızı tanıtmaya ve uygulamalarını yapmaya geldik. Bingöl, bölgedeki pilot ortamlardan bir tanesi. Önemli bir personele sahip. O yüzden de eğitimlere Bingöl’de başlamak istedik” dedi.

“178 YERDEN SAĞLIK RAPORU ALINMIŞ DÜNYA ÜZERİNDEKİ TEK CİHAZ”
Firmanın Ortadoğu ve Türkiye Direktörü Anas Hamourı de, “Axon firması dünyada 136’dan çok ülkeye satış yapan, kolluk kuv’vetlerinin eve güvenilir dönmesini amaçlayan sistemler ve cihazlar yapan bir firma. Dünya üstünde çoğu ülkede bulunduğu gibi Türkiye’de de bu işbirliğimizi kolluk kuvz’vetleriyle gerçekleştirmek amacıyla buradayız. Bingöl bizim amacıyla çok mühim bir bölge. Axon’un en büyük özelliklerinden biri görüntüleme sistemleri ve tesirsizleştirmede daha az ölümcül olan TASER diye tanımladığımız silahı üretmesi. TASER dünya üstünde daha az ö’lümcül olarak tanınan 178 yerden sağlık raporu alınmış dünya üstündeki tek cihaz” diye konuştu.

“AT’EŞLİ MER’MİNİN, AT’EŞLİ SİL’AHIN KULLANIMINI AZALTMAK İSTİYORUZ”
TASER’i pazara sürmelerindeki hed’efe da değinen Hamourı, “Kolluk kuv’vetlerinin gerektiği vakit dengeli ‘üç kullanmasını ön plana çıkarmak ve olası mertebe at’eşli sil’ah kullanma oranını aza indirmeye çalışmak. Dünya üstündeki en büyük hed’eflerimiz gelecek senelerde at’eşli mer’minin, at’eşli sil’ahın tüketimini azaltmak. Bunun amacıyla en büyük seçenek olarak TASER diye tanımladığımız cihazımızı öne ve pazara sürüyoruz. Diğerlerinden değişik olarak TASER’in en büyük özelliklerinden biri bağımsız üniversitelerce, bağımsız hükümetlerce, bağımsız ülkelerden alınmış raporlarımızın olması. Axon aynı anda TASER sil’ahının yanısıra yaka kamerası sistemleri, iç emniyet sistemleri, vasıta içi kamerası sistemleri ve dronlarda canlı yayın yapılması sistemlerini birleşik sistem olarak sunuyor. En büyük amacımız sistemlerin tamamını çalıştığımız kolluk kuvvetlerine birleşik edip hem olaylara daha diğer bir yaklaşım sağlamak hem de kolluk k’uvvetlerinin eve sağ salim dönmesini sağlamak” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir