Kategoriler
Genel

TB-2

ABD Kongresi’nden Biden’a “Bayraktar aynısı İHA’lar” çağrısı
ABD Temsilciler Meclisi üyeleri, Başkan Joe Biden’a gönderdikleri mektupta, Ukrayna’ya Bayraktar TB-2 ve aynısı ilerlemiş insansız hava araçları (İHA) temin edilmesi gerekliliğini belirtti.

Anadolu Ajansı, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler, Sil’ahlı Hizmetler ve İs’tihbarat komitesi delegesi 44 vekilin imza attığı ve Biden’a 4 Nisan’da gönderilen mektuba ulaştı.

Vekiller, mektupta, ABD’nin ve NATO müt’tefiklerinin Ukrayna’ya şu ana kadar mühim miktarlarda sav’unma yardımı yaptığını ve bu yardımların devam etmesi gerekliliğini vu’rguladı.
Rusya’ya karşı sahada üstünlük sağlayabilmesi noktasında Ukrayna’ya bilhassa hava sav’unması amacıyla 3 başlık altında sav’unma desteği yapılmasının önemine ilgi çekilen mektupta, şu ifadelere yer verildi:

“(Ukrayna’ya) daha geniş kapsamlı İHA’ların verilmesi mühimdir. Ukrayna’ya daha uzun men’zile sahip Bayraktar TB-2 gibi ilerlemiş İHA’lar temin edilmesi, onların Rus tedarik hatlarını sekteye uğratmasına ve kuş’atma taktiklerini bozmasına imkân verecektir.”

Mektupta ABD yönetimine ilaveten Stinger ve aynısı rok’etlerin temin edilmesinin Ukrayna or’dusuna hava sav’unması noktasında mühim katkı sağlayacağının altı çizildi.
Ayrıca Ukrayna or’dusuna muhabere uçakları verilmesi gerektiği ifade edilen mektupta, karadan havaya rok’et sistemlerinin de Ukrayna amacıyla kritik bulunduğu belirtildi.

Mektupta, Ukrayna’ya detaylı başlıklar altında kara, hava ve deniz sav’unma sistemleri temin edilmesi gerektiğine yönelik maddeler de yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir