Kategoriler
Genel

TCG ANADOLU

Envantere girmesi ile Türkiye’nin ilk helikopterli çıkartma ve en büyük muhabere gemisi olacak olan TCG ANADOLU’nun deniz testleri başladı.

Sedef Tersanesi Sav’unma Sanayii Projeleri Müdürü M. Selim Buldanoğlu, Türkiye’nin amfibi harekat kabiliyetlerini yükseltmek amacıyla başlatılan Çok Maksatlı Amfibi Hü’cum Gemisi projesinde inşası biten ANADOLU’nun deniz testlerine başladığını açıkladı.
Envantere girmesiyle “Türk Donanması’nın Amiral Gemisi” unvanını TCG Kemalreis fırkateyninden devralacak. Sedef Tersanesi yönünden inşa edilen gemi, dizayn olarak İspanyol Juan Carlos katagorisini baz alıyor. Geminin inşası konusu ile ilgili Sedef Tersanesi İspanyol Navantia tersanesiyle ortak çalışıyor.

Cumhurbaşkanlığı Sa’vunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, 17 Aralık 2021 günü misafir bulunduğu CNN Türk’te düzenlenen Akıl Çemberi programında TCG Anadolu’nun Deniz kuvvetlerine teslim edilmesine dair yaptığı bildirimde TCG Anadolu’nun inşa faaliyetleri kapsamında ince işlerin kaldığını ve 2022 senesi sonuna kadar geminin teslim edileceğini açıklamıştı.

İsmail Demir, amaçlanan takvimin; 2019 senesinde gemide ortaya gelen yan’gın, pandemi sürecindeki sahip olunan çalışma şartları ve aynısı sebeplerden etkilendiğini eklemişti.
Bittiği vakit Türk Don’anması’nın tonaj ve ebat olarak en büyük gemisi olacak olan ANADOLU’da bir çok yerli düzenin kullanılması bekleniyor.

Hava kuv’veti olarak ATAK-2 projesinin deniz platformları amacıyla bir versiyonu üstünde çalışılıyor yalnız proje bitene kadar Kara Kuv’vetleri’nden, Deniz Kuv’vetleri’ne aktarma işlemi edilen 10 adet AH-1W taarruz helikopterlerinin gemide konuşlandırılması bekleniyor.
LHD Anadolu amacıyla inşa edilen mekanize çıkarma gemisinin en son aktarılan verilere göre denize indirildiği öğrenilmişti. FNSS ZAHA amacıyla de test süreci devam etmekte. Gemi mevcudiyetinde kullanılması beklenilen insansız hava ve deniz platformlarında ise şimdilik bir ilerleme açıklanmadı.


TCG ANADOLU TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Gemi boyu ve genişliği: 232×32 m

Azami yükseklik: 58 m

Maksimum sürat: 21 knots

Hareket siası: 9.000 mil

Ağır yük garajı: 1.410 m²

Hafif yük garajı: 1.880 m²
Gemi havuzu: 1.165 m²

Hangar: 900 m²

Uçuş güvertesi: 5.440 m²

Savaş uçağı kapasitesi: 6 adet muhabere uçağı

Taarruz helikopteri kapasitesi: 4 adet T-129 Atak
Ayrıca: 8 adet nakliye, 2 adet Seahawk helikopter

İnsansız hava aracı kapasitesi: 10 adet TB-3 ve başka sürümler

SavunmaSanayiST
Tolga Özbek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir