Kategoriler
Genel

tek aday

Çin’in tahtına tek aday Türkiye! Dünyanın ilgi Türkiye’de
Aldığı önlemlerle pandeminin etkisinden kısa sürede sıyrılan Türkiye, fuarcılık sektörünün parlayan senedızı oldu. Dünyanın en büyük fuar şirketlerinden Deutsche Messe’nin Türkiye Genel Müdürü Klar, “Çin’in tahtına en yakın aday Türkiye. Yabancı yatırımcılarında ilgi Türkiye’de. Bu hal Türk fuarcılık sektörünün mühim bir odak noktası haluna gelmesinin önünü açıyor” dedi.

İstanbul’da düzenlenen toplantıda gazetecilerle buluşan Almanya odaklı dünyanın en büyük fuar düzenleyicilerinden Deutsche Messe‘nin Türkiye oluşumu Hannover Fairs yöneticileri, fuarcılık ve Türkiye’nin fuarcılık pazarındaki konumuyla alakalı açıklamalarda bulundu.

Toplantıda gazetecilerin sorularına cevaplayan Hannover Fairs Türkiye Genel Müdürü Annika Klar, “Son dönemde iş yapış şekillerinin ve ticaret anlayışının değiştiğini de görüyoruz. Bu değişim bilhassa Türkiye gibi ülkelerde fuarcılık sektörünün önünü açtı ve bir cazibe merkezi olma yolunda ivme kazandırdı. Bütün gözlemlerimiz ve ilerlemeler ışığında çok rahatça söyleyebilirim ki Türkiye fuarcılık sektörünün parlayan senedızıdır” diye konuştu.

SANAYİLEŞME YOLUNDA KENDİNİ GÖSTERDİ

Türkiye’nin coğrafi yönden kusursuz bir konumda olduğunu ve bunun büyük ulaşım ve lojistik hizmetler başta olmak üzere faydalar sağladığını ifade eden Klar, “Türkiye AvrAsya coğrafyasının tam ortasında, yani batının en doğusunda, doğunun en batısında yer alıyor. Genç nüfusu, yetişmiş kalifiye insan gücü, girişimci ruha sahip insanlarıyla Türkiye, sanayileşme yolunda attığı adımlarla da kendini gösterdi. Hannover Fairs Turkey olarak gördük ki imalata dayalı bütün sektörlerin ilgi Türkiye üstüne yoğunlaşmış halda” dedi.

YABANCI YATIRIMCILARIN DİKKATİ TÜRKİYE’DE

“İmalat ve sanayi pazarında Türkiye’nin en ciddi rakiplerinden biri Çin’dir” diyen Klar, “Çin’in tahtına en yakın aday Türkiye. Çin’de üretim maliyetlerinin artmasının yanı sıra lojistik anlamda da sorunlar yaşanıyor. Sonuç olarak son dönemde finansal stabilizasyon tarafında atılan adımlarla beraber yatırım ve üretim amacıyla Türkiye, elverişli bir profil çiziyor ve en uygun ülke olarak öne çıkıyor. Yabancı yatırımcılar da ilgilerini Türkiye’ye yoğunlaştırıyorlar. Bu hal Türk fuarcılık sektörünün mühim bir odak noktası haluna gelmesinin önünü açıyor” ifadesini kullandı.

Bu sene Türkiye’de 6 büyük fuara imza atacaklarını bildiren Klar, “İş insanları fuarlara katılarak ürünlere dokunmak, en yetki sahibi kişi ağızdan bilgi almak, ürünü ve hizmetin ayrıntılarını öğrenmek istiyorlar. Fiziksel fuarlar muhakkak yok olmayacak ama hibrite dönüşecektir. Hibrit fuarlar, detaylı nedenlerden ötürü katılım sağlayamayan firmalar ve ziyaretçiler amacıyla mühim bir boşluğu dolduracaktır” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir