Kategoriler
Genel

tek şart

İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Ramazan Kurtoğlu, altına fiyatlarıyla ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. Altın fiyatları, Avrupa’nın göbeğinde devam eden Rusya – Ukrayna savaşının neden olduğu küresel kriz sebebiyle yükseliş seyrini sürdüyor.

Bu vaziyet dünyada olduğu gibi Türkiye’de de tesirini gösteriyor. Yurttaşlar, altın fiyatlarının ne olacağını merak ederken İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Ramazan Kurtoğlu, yaptığı değerlendirmede önemli ifadeler kullandı.

Kurtoğlu, altına olan talebin düşmesi ve fiyatların durulması için gerekli olan tek şartı açıkladı. İşte Ramazan Kurtoğlu’nun YouTube üzerinden yaptığı o açıklama: Bugün altın fiyatlarının yukarı yukarı gitmesinin sebebi Türkiye’de uygulanan faiz sistemidir. Kısaca Merkez Bankası bankaları fonlarken yüzde 14’le, hazine, bankalardan borçlanırken yüzde 22 ile borçlanıyor.

Bankalar piyasaya para verirken alabilen var ise bu cesareti yüzde 35-40 ile veriyor. Halk enflasyonla elindeki üç kuruş varlığının erimemesi için zapzapla altına koşuyor. Bu işi gömü ve Maliye Bakanlığı bir an önce önce düzeltmek zorunda. Yoksa altına talep giderek artar. Küresel altın fiyatlarının dizginlenmesinin tek bir şart gerçekleşmediği sürece mümkün olmadığının altını çizen Kurtoğlu, dikkat çeken açıklamalar yaptı. Ramazan Kurtoğlu, “Küresel bir altın yasağı gelmediği sürece altın fiyatlarının dizginlemek mümkün değildir.” ifadelerini kullandı. bu şekilde bir yasak gelir mi?” diye soran Kurtoğlu, “Dünya bu, dünyayı hepimiz yönetmiyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir