Kategoriler
Genel

Tekirdağ’da yetişiyor

Bizim ülkemizde olası ayçiçek yağı krizine karşı kanola bitkisi üzerine emek harcamalar başlatıldı. Tekirdağ’da kanola üzerine bir çalıştay gerçekleştirildi. Ülkedeki yağ açığının giderilmesiyle ilgili kanolanın ambarı konumundaki Tekirdağ’da kanola bitkisi üzerinde çalıştay gerçekleştirildi.

Bahar aylarında Tekirdağ’ın topraklarını sarıya boyayan kanolanın kuraklıktan etkilenmemesi bununla beraber birim alandan daha fazla yağ elde edilmesi avantajlarıyla alakalı değerlendirme toplantıları düzenleniyor. Ülkede yağ açığının giderilmesi bakımından kanola yetiştiriciliğine müsait havzalarda üretimin arttırılması gerektiği, hem güzlük ekiliş olması nedeniyle kuraklıktan etkilenmemesi hem de birim alandan daha çok yağ elde edilmesi avantajlarının olduğu, kanolanın her yönüyle tartışılması ve değerlendirilmesi için bu çalıştaya gereksinim duyulduğu, mevzunun bütün detaylarıyla teknik ve stratejik açıdan gruplarda değerlendirilmesi amacıyla Tekirdağ’da ‘Kanola tarım çalıştayı’ düzenlendi.

Çalıştayda, “Tekirdağ Özelinde ve Ülkemiz Genelinde Yağlı Tohumlar Üretiminin Mevcut Durumu, Kanola Üretimine Bakış, Yetiştiricilik ve Pratikte Kanola Üretimindeki Tecrübeler ve Doğru Bilinen Yanlışlar, Kanola Yağının İnsan Gıdası Olarak Kullanımı” mevzularında sunumlar gerçekleştirildi. Çalıştay grup çalışmalarında katılımcılar ilgi ve uzmanlık alanlarına gore teknik açıdan “Kanola Üretiminde Sorunlar ve Çözüm Önerileri” tohum seçimi, toprak gereksinimleri, yabancı ot problemi, hastalık ve zararı dokunan yönetimi ile stratejik ürün politikası açısından “Kanola Üretim Alanlarının Yaygınlaştırılması” milli ölçekte üretim potansiyelinin sözleşmeli üretim modeli, iklim değişikliği paralelinde üretimin gerekliliği, yeni üretim alanlarının belirlenmesi ve ürün rotasyonu konularını görüşmek suretiyle 2 salona ayrıldı.

İki gün süresince sürdürülen çalışmalar sonunda gruplar kendi konuları ile ilgili sunumlar yaparak bütün iştirakçilerin mevzular hakkındaki malumat sahibi olmasını sağladı. Kapanış konuşmalarında, Tarla ve Bahçe Bitkileri Daire Başkanı Dr. Veyis Yurtkulu, bütün katılımcılarla kısa süreli interaktif bir müzakere yaparak nihai düşüncelerini alarak ve çalıştay çıktılarının ülke kanola üretimine yön vermesini dileyerek katılımcılara katkılarından dolayı teşekkür etti. Çalıştaya; uzman, öğretim üyesi, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM), Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü (BÜGEM), İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, sivil camia kuruluşları ve özel sektör temsilcilerinden oluşan 108 kişi katkı sağladı.

Çalıştay sonrasında tüm katılımcılarla birlikte Muratlı ilçesinde faaliyet yayınlayan kanola yağ fabrikasına teknik ziyaret gerçekleştirildi.

Programın ilk günü Tekirdağ Önder Çiftçi Kooperatifi Başkanı İmdat Güngör, Tekirdağ Tarım ve Orman İl Müdürü Oktay Öcal ve BÜGEM Tarla ve Bahçe Bitkileri Daire Başkanı Dr. Veyis Yurtkulu katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir