Kategoriler
Genel

TEKNOLOJİ GELİŞİYOR

Ülkemiz her geçtiğimiz gün daha çok gelişiyor teknoloji ve S’avunma endüstri alanlarında büyük atılımlar yapan Türkiye her geçtiğimiz gün daha çok gelişiyor Türkiye, A400M a’skeri nakliye uçaklarına “Yönlendirilmiş Kızılötesi Karşı Tedbir Sistemi”ni resmi olarak uygulayan ilk ülke oldu. Konuya dair değerlendirmelerde tespit edilen eksperler bu uçağı kullanan onlarca başka ülkelerin de “potansiyel müşteri” olma ihtimalini ifade etti.

TÜM ÜLKELER TÜRKİYE’YE YAPTIRABİLİR

Türkiye yerli ve milli s’avunma endüstrii ürünleri kadar kritik sistemlerin çok mühim platformlara uygulanması konusu ile ilgili da çok kıymetli işlere imza atıyor. Türk Havacılık ve Uzay Sanayi’nin Airbus A400M a’skeri nakliye uçaklarında bir ilke imza atarak Yönlendirilmiş Kızılötesi Karşı Tedbir düzeneğinin entegrasyonunu gerçekleştirmesi de bunlardan biri.

MANPADS sıcaklık farkını takip ediyor
S’avunma Analisti Hakan Kılıç Tusaş’ın A400M’lere Yönlendirilmiş Kızılötesi Karşı Tedbir Sistemi entegrasyonunu kabiliyeti kazanmış olmasının hem Türk Hava K’uvvetleri hem de Tusaş yönünden çok mühim olduğunun altını çiziyor.

Manpads ya da başka kızılötesi güdümlü hava s’avunma sistemleri kızılötesi görüntüleyici arayıcı başlıkları yardımıyla amaç takibi yapar. Yani kızılötesi g’üdümlüdür. Uçağın motor etrafı ve keskin yüzeylerinin havayla yaptığı sürtünmeden meydana gelen ısısı daha doğrusu uçak üzerindeki sıcak parçaları kızılötesi görür, takip eder. Böylece kilit atmış olur. Sanıldığı gibi motordan çıkan sıcak gazları takip etmez.

Uçak esasen ısınmıştır. Dolayısıyla ısıya gitmez, sıcaklık farkına gider. Kızılötesi olarak sıcaklık farkını tahlil ederek direk motora gidebilir Türkiye’nin ilerlettiği bu sistem ile Uçaklarımızı emniyet altına almış oluyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir