Kategoriler
Genel

testlere başladı

TEMSA firması tarafınca üretilen yerli elektrikli otobüs “Avenue Electron”, İstanbul’da test edilmeye başlandı. İETT, 2022 bütçesine koyduğu 100 elektrikli araç alımı için TEMSA’nın Avenue Electron modelini test etmeye başladı.

TEMSA’dan meydana getirilen açıklamaya gore, İETT, 2022 bütçesine koyduğu 100 elektrikli araç alımı için TEMSA’nın Avenue Electron modelini kontrol etti. Şirketin, tamamen Türk mühendisler tarafından Adana’da geliştirdiği ve 400 kilometre menzile haiz olan elektrikli otobüsü Avenue Electron modeli için İstanbul’daki İkitelli İETT garajında bir test etkinliği gerçekleştirildi. İETT Genel Müdürü Alper Bilgili, Genel Müdür desteksı İrfan Demet ve ilgili daire başkanlarının yer aldığı kontrol sürüşüne ayrıca TEMSA Genel Müdür yardımcısı Hakan Koralp ve TEMSA Satış Direktörü Baybars Dağ eşlik etti.

Sabancı holding ve Skoda Transportation’ı da bünyesinde bulunduran PPF Group ortaklığıyla faaliyetlerine geçindiren TEMSA, bugün seri üretime hazır hale getirmiş olduğu 3 farklı model elektrikli otobüsüyle, dünyada bu alanda söz sahibi sayılı şirketlerden biri haline geldi. Adana’da üretilip dünyaya satılıyor
Bugün dünyanın 66 ülkesinde, 15 binden fazla TEMSA markalı araç, toplu taşıma hizmetlerinde kullanılıyor. Sadece Fransa’da 5 bin TEMSA markalı araç, Fransa yollarında hizmet veriyor. Tarihinin ilk elektrikli araç ihracatını geçen yıl, bu alanda dünyanın öncü ülkelerinden önde gelen İsveç’e oluşturan TEMSA, yine geçen yıl Romanya’nın Buzau ve Arad kentlerinin açtığı elektrik araç ihalelerini de kazandı.

ABD pazarı için özel olarak geliştirdiği elektrikli otobüsün ise California Eyaleti’ndeki test sürüşleri devam ediyor. Yurt dışına ihraç edilen elektrikli araçlarda kullanılan pil ve batarya paketleri de gene Adana’daki TEMSA tesislerinde geliştirip üretiliyor. Türkiye’nin 6 şehrinde de test edildi
Türkiye’deki toplu taşımada elektrikli araç seferberliğinin öncüsü olan TEMSA, bu kapsamda, Gaziantep, Mersin, Antalya, Diyarbakır, Denizli, Kütahya şehirlerinde de demo sürüşleri gerçekleştirmiş oldu. Bunun yanında TEMSA’nın ASELSAN ile birlikte geliştirdiği Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otobüsünün yollara çıkması için Samsun Büyükkent Belediyesi ile resmi imzalar atıldı.

Elektrikli enstrumanların, toplu taşımada kullanılan dizel enstrumanlara göre senelik 10 kat daha azca yakıt maliyeti bulunuyor. TEMSA, elektrikli ulaşımda son teknolojilerin kullanıldığı enstrumanların hizmete girmesiyle beraber, İstanbul’a hem çevresel aynı zamanda ekonomik olarak önemli bir katkıda bulunmayı hedefliyor.

TEMSA’nın yüzde 100 elektrikli aracı olan Avenue Electron, bir hafta süresince üzerine konulan ağırlıklarla birlikte İstanbul’da test edilecek. Kontrol ve teknik şartname süreci tamamlandıktan sonrasında elektrikli araç alımı için ihale süreci başlatılacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir