Kategoriler
Genel

TOGG HAZIRLIĞI

Çalışmalar hızlandı! 81 ilde TOGG hazırlığı
TOGG evveli şarj istasyonu ağı kurulması amacıyla çalışmalar hızlandı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın 81 ilin tamamında bin 500’den çok yüksek süratli şarj istasyonu kurulması talimatının sonrası EPDK, şarj ağı işletmeciliği yapacak şirketlere dair şartları belirledi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) “Şarj Hizmeti Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, şarj ağı işletmeciliği EPDK’dan alınan şarj ağı işletmeci lisansı kapsamında yürütülecek.

Sabah’ın haberine göre; Lisans hiçbir surette devredilemeyecek. Lisans en çok 49 seneye kadar verilebilecek. Lisans zamanı, lisans sahibinin isteği üstüne lisans zamanınin bitiminden başlamak üzere ve öngörülen azami lisans zamanı gözetilmek amacıyla uzatılabilecek.

6 AY İÇİNDE 50 ŞARJ ÜNİTESİ KURULACAK

Şarj ağı işletmecisi, lisansının yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içersinde en az 50 adet şarj ünitesinden ve en az 5 değişik ilçedeki şarj istasyonundan oluşacak şekilde şarj ağını oluşturacak.

Şarj ağında yer alan şarj ünitelerinin en az yüzde 5’i ile Karayolları Genel Müdürlüğünün sorumluluğu altında tespit edilen otoyollar ve devlet otoyollarında yer alan şarj ünitelerinin en az yüzde 50’sinin DC 50 kilovat (kW) ve üzeri güçteki şarj niteliğinde olması mecburi olacak.

Şarj istasyonunun elektrik ihtiyacını karşılamak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretim tesisi ile şarj istasyonu içeriğinde tüketim tesisine tümleşik elektrik depolama tesisi kurulabilecek.

Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 4 ay ortamında şarj hizmeti gerçekleştiren bireylerin durumlarını bu yönetmeliğe makul duruma getirmesi gerekecek.

4.5 MİLYON LİRA SERMAYE ŞARTI

Şarj ağı işletmeci lisansı başvurusunda bulunacak tüzel şahıslar amacıyla asgari sermaye tutarının 4 milyon 500 bin lira olması kararlaştırıldı.

Şarj ağı işletmeci lisansına dair 2022 senesinde uygulanacak olan lisans alma bedeli 300 bin lira, lisans tadili bedeli 14 bin lira ve lisans sureti çıkartma bedeli de 3 bin lira olarak belirlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir