Kategoriler
Genel

TOKAYEV ERDOĞAN

Türkiye’den milyar dolarlık anlaşma! Tokayev Erdoğan görüşecek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ile bir araya gelecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapacağı Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev ile görüşmesinin en mühim başlıkları, Rusya-Ukrayna savaşı ile doğu-batı güzergâhında Hazar Denizi geçişli Orta Koridorun geliştirilmesi gerektiği olacak.

Bu kapsamda, Türkiye-Kazakistan arasında nakliyecilik bölümünde tam serbestin sağlanması konusu ile ilgili atılacak somut adımlar masaya yatırılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 4 Nisan’da Tokayev ile yaptığı telefon görüşmesinde Türkiye ile Kazakistan arasında nakliyecilik bölümünde tam serbestinin sağlanması zarureti meydana çıktığını, bu hususta somut adımlar atmanın yararlı olacağını ifade etmişti.

1,3 milyar dolarlık yatırım anlaşması
Bu doğrultuda, aşağı yukarı 1,3 milyar dolarlık yatırım anlaşmasının sağlanması bekleniyor. Ticaret hacminin evvel 5 milyar dolara sonrası 10 milyara dolara çıkarılması hed’eflenirken, bu hususta önümüzdeki dönemde atılacak adımların da gündeme geleceği kaydediliyor. Ülkenin mühim ticaret ve yatırım ortaklarından biri konumunda olan Türkiye, son 15 senede Kazakistan ekonomisine 3,5 milyar dolardan çok yatırım yaptı. Kazakistan’da 3 bin 500’den çok Türk şirketi bulunuyor.

Öte yandan, ziyaret, Tokayev’in Haziran 2019’da seçildikten sonra Türkiye’ye yaptığı ilk resmi ziyaret olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir