Kategoriler
Genel

TOPUK ÇATLAKLARI

Topuk çatlaklarını, el ayak nasırlarını ve mantarlarını yok eden en etkili natural ilaç
Ayak mantarı, adından anlaşılacağı üzere mantarların sebep bulunduğu bir tür deri rahatsızlığıdır. Topuk kenarının etrafındaki cilt, kuru ve kalın duruma geldiği zaman topuklar çatlayabilir ve topuk altındaki yağ yastığı üzerindeki yükselen basınç cildin çatlamasına namacıyla olabilir.

Ayak mantarları bulaşıcıdır ve ayakkabıların, çorapların ya da terliklerin ikinci bir kişiyle paylaşılmasıyla, toplu kullanım alanları olan spor salonları, hamamlar ve yüzme havuzlarında yerlere çıplak ayakla basılmasıyla basitçe bulaşabilir.

Ayak mantarlarının görsel bulguları yönünden birkaç türü vardır:

Ayak parmakları arasında yarılmalar, iltihaplı manzara ve soyulmalar,
Ayaklarda çok kaşıntılı, içi su dolu ufak kabartılar, kızarma ve bunu takip eden yaralar,
Ayak tabanında meydana gelen döküntüler, kepeklenme ve kızarmalar,
Ayak tırnaklarının kalınlaşması, tırnakların renginin değişmesi, takip eden süreçte tırnakların soyulması ve mümkün tırnak kaybı,
Ayak mantarlarının tırnağa da bulaşmasıyla tırnak mantarı da oluşabilir. Tırnak mantarı görülen hastalarda tırnakların rengi koyu sarı bir renk alır ve tırnak sağlığının bozulması bu hali takip eder.

Çatlayan topuklarınız amacıyla evde hazırlayabileceğiniz çoğu çözüm yolu var. Verilen kremler çözümsüz kalıyorsa topuk çatlağına ne iyi gelir? Evde yapılabilecek topuk çatlağını yok eden natural yöntemler neler?

Topuk kenarının etrafındaki cilt, kuru ve kalın duruma geldiği zaman topuklar çatlayabilir ve topuk altındaki yağ yastığı üzerindeki yükselen basınç cildin çatlamasına namacıyla olabilir. Obezite, sandalet gibi açık ayakkabılar giymek, çatlama namacıylaleri arasında yer alırken soğuk hava da topuk çatlakları namacıylai sayılabilir. Acı veren ve görüntü itibariyle k’ötü görünen bu halin ise önüne geçebilirsiniz. ‘Topuk çatlaklarına ne iyi gelir?’ diyorsanız işte çözüm listesi.

AĞIZ BAKIM SUYU VE SİRKE

Bir fincan ağız bakım suyu, bir bardak sirke ve 2 fincan sudan meydana gelen bir karışım hazırlayın. Ayaklarınızı 15 dk süresince bekletin ve ponza taşıyla fırçalayın. Daha sonra temiz su ile yıkayın ve kremle nemlendirin. Topuklarınız iyileşene kadar her gün tekrarlayın. Ağız bakım suyu timol ve a’lkol içerdiği amacıyla ayak mantarı, topuklardaki çatlaklar ve siğilleri tedavi eder. Sirke ortamında tespit edilen hafif asitler kuru ve ö’lü cildi yumuşatarak ö’lü deriyi yumuşatır.

Demlik nasıl temizlenir? Çaydanlıktaki kireç nasıl temizlenir?
Kadın – Aile

Demlik nasıl temizlenir? Çaydanlıktaki kireç nasıl temizlenir?

PİRİNÇ UNU, BAL VE SİRKE

3 çorba kaşığı pirinç unu, 1 çay kaşığı bal ve 2-3 damla elma sirkesini karıştırın ve kese yapın. Ayaklarınızı ılık suyla aşağı yukarı 10 dakika ıslatın ve sonra ö’lü deriyi çıkarmak amacıyla hafifçe keseleyin. Süreci haftada 2-3 defa tekrarlayın. Pirinç unu, cildi arındırır ve tekrar mineral kazanmasını sağlar. Bal, çatlamış ayakları iyileştirmeye yardımcı olan natural bir antiseptiktir.

MUZ

2 yetişkinleşmiş muzu pürüzsüz duruma getirin. Muzun yetişkin olmasından emin olun, yetişkinlaşmamış muz cildi tahriş eder. Yavaşça ayağınıza uygulayın ve 20 dakika bekletin. Daha sonra ayağınızı temiz su ile yıkayın. Sonuçtan memnun kalana kadar tekrarlayın. Muz, natural bir cilt nemlendiricisidir. İçinde A, B6 ve C vitaminleri bulunur.

BAL

Ilık su dolu küvete bir bardak bal ekleyin ve 20 dakika masaj yapın. Daha sonra bir ponza taşı kullanarak keseleyin. Yatmadan evvel süzenli olarak uygulayın.

BİTKİSEL YAĞ

Ayaklarınızı yıkayın ve yumUşak bir havlu kullanarak kurutun. Topuklarınıza ve ayaklarınıza yağı sürün. Ve temiz bir çorap giyerek bu şekilde yatın. İyi netice alana dek her gün uygulayın. Bitkisel yağlar A, D ve E gibi vitaminleri içerir ve basitçe emilir. Cildi besler ve yeni hücreler oluşturur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir