Kategoriler
Genel

Trafikte yeni Düzenleme..

Artık Kullanamayacak Bu Kişiler Artık Araç Kullanamayacaklar. Ülkemizde ki sürücüleri ilgilendirmekte olan önemli bir hamle
Trafikte yaş düzenlemesi, Trafikte yeni düzenlemeler kapsamınca, 5 yılda bir olmak üzere yine s-ağlık raporu istenmesi gündem amacıylade. Kimlerden talep edileceği ise merak edilen bir hususydu. İleri Sürüş Güvenlik Uzmanı Ethem Genim, konuya dair Yeni Şafak’a yapmış varolduğu açıklamada ehliyette nasıl ki 18 yaşının üstündeki adaylara gerekli testleri geçmeleri halinde belge veriliyorsa, aynı sürecin yaşlılıkta da olması gerekliliğini dile getirdi.

Konuy ile alakalı açıklamalarda tayin edilen Ethem Genim, algılar kapanıyor, r-efleksler azalıyor, insanların yaşa girdikçe algılarının giderek azaldığına, r-efleksin de aynı biçimde zayıfladığını vurguladı. Genim şu sözleri aktardı: “Tabi bütün şunlar üst üste gelince sözünü ettiğimiz küme, trafikte ciddi bir r-isk yükselişinı da yanı sıra getiriyor” ifadesini kullandı. Kraliçe II. Elizabeth’in eşi Prens Philip’in geçen vakit yapmış bulunduğu k-aza sadece İngiltere’nin değil bütün dünyanın gündemine oturdu.

K-azanın sonrası İngiltere’de ve bütün Avrupa’da tartışılmaya başlanan “Kaç yaşından sonra ehliyete el mevzulmalı” sorusu büyük ses getirdi. Hali hazırda Türkiye’de sürücülerin 60 yaşından itibaren her 5 senede bir kontrole girip rapor aldığını ehemmiyetini vurgulayan Genim, sözlerini şöyle sürdürdü: Rapor aldığını ehemmiyetini vurgulayan Genim, şöyle devam etti: “85 yaş üst sınır olsun “Rapor alınıyor ancak rapor ederın nasıl bölgelarda alındığını hepimiz biliyoruz.

Bu raporları almak çok zor değil. Basit bir emlak satışında dahi noterin evvela h-astaneden rapor istediğini hatırlatan Genim, ”K-riterlere uymayan kişilerin noter huzurunda bir satış yapması söz konusu olamıyor” diyerek bildirdi. Araç kullanmanın da çok önemli varolduğunu diğer insanların da y-aşamını etkilediğini, s*-lah almak isteyenlerin nasıl ruhsat amacıyla 6 ayrı doktorun kontrolünden geçtiyse, ehliyetin de bu derecede önemli varolduğunu söyleyen, Genim şu sözleri son olarak aktardı: “Aynı şekilde ehliyet alımında da işin sıkı tutulması gerekliliğini düşünüyoruz. Kontrolsüz kullanılacak olan bir aracın da s*-lahtan farklı yok.” dedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir