Kategoriler
Genel

Turan Yolu

‘Turan Yolu’ olarak adlandırılan Zengezur koridoruna ilişkin Azerbaycan ile İran içinde, Azerbaycan’ın Doğu Zengezur Ekonomik Bölgesi ile Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti içinde İran üzerinden yeni yolun yapımı hususunda anlaşma imzalandı.

Turan Yolu’ olarak adlandırılan Zengezur koridoruna ilişkin Azerbaycan ile İran arasında, Azerbaycan’ın Doğu Zengezur Ekonomik Bölgesi ile Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti arasında İran üzerinden yeni yolun yapımı hususunda anlaşma imzalandı.

Bakü’de, Azerbaycan ile İran arasında Ekonomik, tecim ve İnsani İşler Devlet Komisyonu’nun 15. Toplantısı yapıldı. Toplantı, Azerbaycan Başbakan yardımcısı Şahin Mustafayev ile İran Yol ve Şehircilik Bakanı Rüstem Kasımi’nin eş başkanlığında gerçekleşti.

Toplantı daha sonra Mustafayev ve Kasımi, Doğu Zengezur Ekonomik Bölgesi ile Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti içinde İran üzerinden yeni yolun yapımını öngören anlaşmaya imza attı. Azerbaycan Başbakan desteksı Mustafayev, basın mensuplarına yaptığı açıklamada yolun 55 kilometre olacağını bildirdi. Mustafayev, yol üzerinde biri İran diğeri de Azerbaycan’ın finanse edeceği 2 köprünün yapılacağını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir