Kategoriler
Genel

TÜRK JETLERİ

Yunanistan’ın provokasyonuna Türk j’etleri araya girmek etti
Türk hava sahasını 3 günde toplam 30 defa ihlal eden Yunan uçaklarına, Türk Hava K’uvvetleri öğelerinın hemen karşılık verilen meydana çıktı. Yunanistan’ın Ege’de gerilimi artıran doğrultu bulunduğu radar kayıtlarıyla da meydana konulurken, söz hususu belgelerin ilgilı makamlarla paylaşıldığı öğrenildi.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Yunanistan, Ege’de hukuk dışı, provokatif, sal’dırgan eylem ve söylemlerine devam ediyor.

Türkiye’nin pro’blemlerin barışçıl yol, teknik ve diyalogla çözülmesine yönelik çağrılarına kulak tıkayan Yunanistan’ın, Ege’de gerilimi artırmayı, tansiyonu yükseltmeyi sürdürdüğü belirtiliyor.

Bu kapsamda Yunanistan Hava Kuvvetlerine at uçaklar ilk olarak 26 Nisan’da Türk hava sahasını 6 defa ihlal etti. Bununla kalmayan Yunan uçakları Türkiye kıyılarına yakın provokatif uçuşlarına 27 Nisan’da da devam etti. 27 Nisan Çarşamba günü gerçekleşen ihlallerde Yunanistan Hava K’uvvetleri öğeleri Didim, Datça ve Dalaman dahil Türk hava sahasında 22 ihlal gerçekleştirdi.

Dün de ihlallerine devam eden Yunan öğelerina Hava K’uvvetleri K’omutanlığına bağlı uçaklar yönünden misliyle karşılık verildi. Radar kayıtlarıyla sabit olan Yunanistan’ın son 3 günlük yoğun ihlallerinin, ilgilı makamlarla da paylaşıldığı öğrenildi.

– “KURGULANMIŞ BİR PROVOKASYON”
Türkiye’nin Yunanistan ile olan ilişkilerinde daima uluslararası hukuk ve iyi komşuluk kapsamında pro’blemlerin barışçıl yol, teknik ve diyalogla çözülmesinden yana bulunduğunu altını çizen emniyet kaynakları, Yunanistan’ın Türkiye’nin uzattığı arkadaşlık elini tutmak yerine her fırsatta yaptığı provokasyonları sürdürdüğüne ilgi çekti.

Her 3 günde de ihlalleri başlatan ve a’gresif tavırlar sergileyen doğrultuın Yunanistan bulunduğuna işaret eden kaynaklar, “Yunanistan’ın, provokasyon ve dezenformasyon maksatlı faaliyetlerine devam ettiği açıkça görülmektedir” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin son dönemde Ukrayna bağlamındaki ilerlemeler başta olmak üzere uluslararası alanda çok daha etkin duruma gelmesinin Yunanistan doğrultusunda büyük rahatsızlık oluşturduğunu açıklayan kaynaklar, “Türkiye’nin her başarılı olmasını kendi başarısızlığı olarak gören Yunanistan kurgulanmış bir provokasyonu yaşama geçirmeye çalışmaktadır.” tespitinde bulundu.

Ege’de gerilimi artırmaya çalışan doğrultuın Yunanistan bulunduğunu bir kez daha dile getiren kaynaklar, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Türkiye’yi saldırgan göstermeye çalışan Yunanistan’ın iddialarını r’adar kayıtları yalanlamaktadır. Her 3 günde de ihlalleri başlatan ve a’gresif tavırlar sergileyen doğrultu Yunanistan’dır. Bununla beraber hava sahamızın güvenliği ile hak, ilgi ve çıkarlarımızı uluslararası hukuk çerçevesinde, hiçbir oldubittiye müsaade etmeden, azim ve kararlılıkla korumaya devam edeceğimizden kimsenin şüphesi olmamalıdır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir